Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90

Volvo’nun, S90 ve XC90 SUV ile benzer tasarım ve platformdaki yeni büyük Station Wagon aracı V90, Cenevre Otomobil Fuarı’nda sürücülerin beğenisine sunuldu.

10 Mart 2016, 06:07

 

Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90

  • Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90
  • Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90
  • Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90
  • Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90
  • Volvo Ailesinin Yeni Üyesi V90
Volvo V90, Stockholm’deki tanıtımının ardından Cenevre’de tam anlamıyla herkesin beğenisine sunuldu ve son kullanıcının karşısına ilk kez çıkmış oldu. Station Wagon V90, S90 sedan ve XC90 SUV’un ardından Volvo’nun 2016’daki üst sınıf üçüncü aracı oldu. Kardeşleri olarak anabileceğimiz iki araçla bir hayli benzerliği bulunan V90, Volvo’nun yeni dizayn kullanmaya başladığı, “Thor’un Çekici” adını verdiği LED ön farlara sahip. V90’ın dikdörtgen ön ızgarasında ise ilk kez XC90’da görünen koyu tondaki Volvo arması yer alıyor. Arkada ise L şeklindeki arka farlar, öne doğru çıkan bagaj kapısı ile beraber birleşerek, Volvo V70’in sahip olduğu kutu görünümünü minimuma indiriyor.
Gücünü dört silindirli, Drive-E sınıfı turbo motorundan alan V90’da 251 beygir gücündeki T5 ve 316 beygir gücündeki T6 model iki benzinli motor seçeneği de bulunacak. D4 kodlu dizel motorun gücü 187 beygir olarak açıklanırken D5 ise 232 beygir güce sahip olacak. Tork güçlerinde de %20’lik fark bulunan iki modelden D4’te 400 Nm, D5’te ise 480 Nm tork gücü olacak. İki motorun 0’dan 100’e hızlanmaları arasında da önemli sayılabilecek fark var. D4’ün 8.5 saniyelik performansına karşı D5’in performansı 1.3 saniye daha iyileşip 7.2 saniyeye ulaşıyor. İki dizel motorda de sekizli otomatik vites bulunurken, D4 dizelin giriş seviyesinde ise altılı düz vites yer alacak. Volvo, S90’daki T8 çift motor hibrid teknolojisini V90’da da kullanacak ve bu model 404 beygir gücüne sahip olurken sadece elektrik kullanarak 40 kilometre civarı yol gidebilecek.
Aracın iç dizaynı da yine kardeşleri S90 ve XC90 gibi konforlu olacak şekilde tasarlandı. Aynı minimalist gösterge dizaynına sahip V90’da daha önceki araçlarda görmeye alıştığımız dokunmatik ekran biraz daha öne gelmiş durumda ve Volvo’dan yapılan açıklamaya göre uydu-navigasyon sistemi tüm araçlar için standart olarak gelecek. Apple CarPlay’in de dahil olduğu akıllı telefon bağlantısını destekleyen Volvo V90’ın stereo ses sistemi Bowers & Wilkins tarafından yapıldı. 
Uzunluğu 4.9 metre olan V90’ın 1.9 metrelik genişliği ve 1.5 metrelik yüksekliği var ki bu da hacim konusunda yeterli bir miktarı işaret ediyor. Aracın taban depolama hacmi de dahil edildiğindeki toplam bagaj kapasitesi 1.526 litre ancak bu her şeye rağmen BMW 5 serisi ve Audi A6 Avant’tan biraz düşük bir miktar. Aracın arka koltukları birbirinden bağımsız olarak tamamen katlanabiliyorlar.
Volvo, Mercedes E-Sınıfı araçlarla beraber sektörde anahtarsız araç üretecek olan ilk firmalardan biri olduğunu da doğruladı. Akıllı telefon uygulaması ile kapıları kilitlemek, kontağı açmak ve hatta motoru çalıştırmak bile mümkün olacak. Yine de sürücüler standart anahtar seçeneğini de tercih edebilecekler, Volvo anahtarsız seçeneği zorunlu tutmuyor.
V90, Volvo’nun yeni geliştirdiği yarı otomatik sürüş teknolojisi Pilot Assist II’ye de standart olarak sahip olacak. Aracın sahip olduğu geniş kapsamlı güvenlik teknolojileri arasında büyük hayvan sensörü de bulunuyor. Standart teknolojiler ise şehir içi güvenlik teknolojisi, uyarlanabilir sürüş kontrol desteği, şerit takip asistanı, trafik işaretçilerini tanıma, hız limiti ve elbette Volvo’nun son derece başarılı olduğu hava yastıkları ve çarpışma koruması.
 
Ekstra olarak sunulan güvenlik eklentileri ise kör nokta algılayıcı, arkadan çarpışma uyarısı, çapraz trafik uyarısı, 360 derecelik park kamerası ve Volvo’nun otomatik park asistanı yazılımı bulunuyor. Volvo V90’ın giriş modelinin S90’ın fiyatlarından birkaç bin TL üstte başlaması bekleniyor.
 

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı