2017 Ford Ka+ Tanıtıldı

Tamamen yenilenen Ford Ka+, hem daha ekonomik bir hale getirildi hem de Fiesta kadar pratikleştirildi.

09 Haziran 2016, 23:10

 

2017 Ford Ka+ Tanıtıldı

  • 2017 Ford Ka+ Tanıtıldı
  • 2017 Ford Ka+ Tanıtıldı
  • 2017 Ford Ka+ Tanıtıldı
  • 2017 Ford Ka+ Tanıtıldı
  • 2017 Ford Ka+ Tanıtıldı
Ford, yenilenen Ka+ modeliyle, genel olarak ikinci el araçları tercih eden küçük araç tutkunlarına daha bütçe odaklı bir teklif sunmaya hazırlanıyor. Ford, yeni hamlesiyle şehir arabası fiyatına B segmenti araç sunmak istiyor. Şehir aracı olan bir hayli küçük Ka modeli ile isim olarak benzese de yeni Ka+ modelinin mevcut araçla bir bağlantısı bulunmuyor. Bu da Ford’un küçük araç stratejisini baştan yazmasını sağlıyor. 
 
Neredeyse Ford Fiesta kadar büyük olan yeni araç, Ford’un evrensel küçük araç şasi teknolojisi dahil Fiesta’nın birçok aksamını ve özelliğini de kullanıyor. Ford, Ka+’ın hacim, büyük araç güvenliği ve düşük fiyatlandırmasıyla birçok müşterinin dikkatini çekeceğine inanıyor.
Araç üretildiği ve satıldığı Hindistan’ın yanı sıra Güney Amerika’da da satışa çıkmış olsa da Ford, aracın kalite ve yol tutuş anlamında geliştirildiğini ve bu sayede Avrupalı müşterilerin de kolaylıkla ilgisini çekeceğini belirtiyor.
 
Ka+ mevcut Fiesta’ya oranla 21 milimetre daha kısa ve 270 litrelik bagaj hacmine sahip. Ek olarak bagaj altında da 13 litrelik bir depolama sunuyor ki bu toplamda Fiesta’dan sadece 10 litre düşük bir kapasiteye karşılık geliyor.
Üç farklı modelinde de aynı 1.2 litrelik dört silindirli benzinli motora sahip olacak olan Ka+, beşli düz vites seçeneğiyle gelecek. En alt seviye model ise 70 beygirlik Studio modeli olacak. 105 Nm tork gücüne sahip olacak giriş seviyesi araç 0’dan 100’e 15.3 saniyede çıkacak. 100 kilometrede 5 litre benzin harcayan aracın emisyon değeri ise 114 g/km.
 
Bir üst seviyedeki Zetec modeli ise 112 Nm tork üreten 85 beygirlik motorla gelecek ve 0’dan 100’e 13.3 saniyede çıkacak. Emisyon değeri Studio modelindeki gibi 114 g/km olan Ka+ Zetec’in ECO versiyonu farklı bir vites sistemi kullanacak ve düşük yuvarlanma direnci ile 110 g/km esmiyon değeri sunacak.
Aracın beş koltuklu iç bölümü dört yetişkinin konforlu şekilde seyahat etmesini sağlasa da arka bölüm üç kişi için de yeterli boşluğa sahip olacak. Gösterge paneli ise Ford’un klasik kumanda mekanizmasını sert plastik materyalle bir araya getiriyor ve ek olarak köpük dolgu kapı panelleriyle geliyor. Studio modeli klimayı standart özellik olarak almayacak ancak opsiyonel olarak kullanıcılara sunulacak. Standart pakette merkezi kilit, elektrikli ön cam ve elektronik olarak ayarlanabilen dikiz aynası seçenekleri sunulacak. Araç ayrıca gösterge panelinin üstünde akıllı telefon bağlantısı, şarj ve navigasyon sistemi gibi hareket halinde kullanılan özellikleri barındıran MyFord Dock’u da barındıracak.
Bir üst seviye Zetec modeli ise manuel ayarlanan klimayla beraber Fiesta sahiplerinin aşina oldukları küçük renkli ekranlı birinci nesil SYNC bilgi eğlence sistemine de sahip olacak. Opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında ise 15 inçlik alaşımlı jantlar, deri kaplama direksiyon, hız sabitleyici, katlanabilir dikiz aynaları, DAB dijital radyo, iklim kontrolü, elektrikli arka camlar ve ısıtıcılı koltuklar bulunuyor.
Tüm Ka+ modellerinde altı tane hava yastığı ve elektronik stabilite kontrolü standart olarak yer alacak. Ford henüz aracı test etmedi ancak Ford’un B segmenti araç bölümünün yöneticisi Darren Palmer, “En azından şu anki Fiesta kadar iyi bir performans veriyor” diyerek aracın tahmin edilen düzeyde olduğunu açıkladı. Son düzenlemelere göre Ford Ka+ dört yıldızlı Euro NCAP puanına sahip olacak.
 
Ford yeni aracın rakiplerinin Dacia Sandero ve Kia Rio olduğunu düşünüyor. 2016 Ford Ka+ özellikleri ile rakiplerinden sıyrılmaya çalışacak ki Palmer bir önceki açıklamasına ek olarak “Referans olarak da Fiesta’yı almıştık” diyerek Fiesta’nın neden Ka+ özellikleri belirtilirken sık dillendirildiğini cevaplamış oldu. Avrupa’da 10 bin Pound civarı fiyatla satışa çıkacak araç, yaz aylarında sipariş toplayacak ve ilk sahiplerine ekim ayında ulaşacak. Ford Ka+ Türkiye fiyatı ise en az 35-40 bin TL bandında olacak.

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı