Yeni Nesil BMW 6 Serisi

BMW’nin yenilediği 6 Serisi, spor araç olarak Porsche 911 ile ciddi bir rekabete girecek.

12 Haziran 2016, 22:08

 

Yeni Nesil BMW 6 Serisi

BMW, Porsche 911 ile sıkı bir rekabete girecek olan bir spor araç tasarlayıp rekabeti arttırıyor ancak bu hamle geri dönen 8 Serisi ile değil yenilenen 6 Serisi ile yapılacak. Yeni fotoğraflarının yayınlanmasıyla 6 Serisi ile beraber BMW’nin spor araç sınıfının nasıl şekilleneceği hakkında fikir sahibi olmak kolaylaştı.
 
Alman firma, 6 Serisi’ni baştan tasarlayarak daha küçük ve çevik spor araç üretmek istiyor ve bu sayede tekrar BMW ailesine geri dönen 8 Serisi için de yer açılmış oluyor.
 
BMW, Porsche 911’e ciddi bir rakip hazırlamak için pek kafa yormuyordu ancak Mercedes-AMG GT’nin de pazara girmesiyle beraber tüm planlar baştan yazıldı. BMW, bu sınıftaki boşluğu 6 Serisi ile dolduracak.
Yeni ve daha küçük 6 Serisi, büyük ihtimalle BMW’nin Toyota ile ortaklaşa tasarladığı spor araç platformunu kullanacak. Şu ana dek iki firmanın aynı platformda yer alan, farklı boyutlarda modeller üretecekleri biliniyor. Şasileri de farklı olacak araçlar BMW tarafında yeni nesil Z4 olurken, Toyota’da ise Supra coupe versiyonunun daha geniş bir modeli olacak. 
Ayrıca, hem BMW hem de Toyota’dan edinilen bilgilere göre yeni platform ölçeklenebilir olacak ve BMW eğer Z4 için de kullanılan yeni şasi ekipmanlarını kullanmaya devam ederse ekonomik olarak da önemli bir adım atılacak. Yeni şasinin kullanılabileceği aracın 4.5 metrelik uzunluğuyla 4.3 metrelik Z4’ten biraz daha uzun olacak. Bu da Porsche 911 ve Mercedes-AMG GT ile aynı büyüklükte olacağını gösteriyor. Bu sayede kaputun altındaki hacmin artmasıyla yeni araca V8 motorları veya BMW’nin yeni altı silindirli motorlarını sığdırabilmek kolaylaşacak.
6 Serisi’nin spor araç serisine dönüşmesiyle birlikte gelecekte sadece cabrio modelinin üretilmesi planlanıyor ve daha önce seride bulunan Grand Coupe seçeneğinin artık yer almayacağı düşünülüyor. Ancak Grand Coupe bir BMW tercih etmek isteyenleri de düşünen Alman firma, geri dönen 8 Serisi’nde Grand Coupe seçeneğini “8 Serisi Grand Coupe” olarak sunmaya devam edecek. 8 Serisi, Grand Coupe’nin yanı sıra iki kapılı coupe ve cabrio olarak da satışa sunulacak. 

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı