Daha Geniş Volkswagen Polo 2017’de Geliyor

Volkswagen’in MQB A0 platformu üzerine inşa edeceği lüks B segmenti aracı Polo’nun ilk görüntüleri ortaya çıktı.

02 Temmuz 2016, 03:37

 

Daha Geniş Volkswagen Polo 2017’de Geliyor

Volkswagen, yeni nesil Polo ile beraber pazardaki rakiplerini iç kalite, bilgi eğlence ve bağlanabilirlik konularında geride bırakmayı hedefliyor. Büyük oranda yenilenen Ford Fiesta’nın satışa çıkışının yaklaşık altı ay sonrasında olacak şekilde 2017’nin son aylarında yeni Polo’nun satışa sunulması bekleniyor. Ford’da olduğu gibi Volkswagen mühendisleri de B segmenti araçta, arka bölümdeki yolculara ayrılan kısmın hacmini ve iç malzeme kalitesini arttırmaya çalışıyorlar. Ford’un Ka+ ile daha yüksek bütçeli müşterileri hedef almasının ardından Polo bütçesini düşünen, B segmenti araçta kaliteli ve özel özellikler arayan müşterilerin tercihi olmaya devam edecek.
Maliyeti azaltmak ve daha kapsamlı araçlar üretmek isteyen Volkswagen için yeni Polo, bu hedef doğrultusunda geliştirilen MQB platformunun en küçük versiyonu olan A0 mimarisi üzerine tasarlanan ilk araç olacak. Daha geniş şasi parçaları, farklı dingil açıklığına sahip modeller tarafından bir süredir kullanılıyor ki bu modeller Audi TT’den Golf SV modeline kadar uzanıyor. Volkswagen mühendislerinin A0 MQB mimarisini basit ve sade bir şekilde tasarlamış olmalarından dolayı Audi A1, SEAT Ibiza ve Skoda Fabia aynı dingil açıklığına sahip olacaklar.
Yeni mimari ile beraber Polo’nun mevcut modelindeki 2,470 mm’lik dingil açıklığı 90 mm artarak 2,560 mm olacak. Ön ve arkadaki daha kısa sarkıntılarla da aracın boyunun dört metre civarında kalması sağlanıyor ancak daha geniş dingil açıklığı ile iç hacimde özellikle arka bölümdeki yolcular için kayda değer bir artış olacak.
 
Yeni Polo’nun motorları küçük turbo şarjlı modellere odaklanacak ve başlangıç modeli Volkswagen Grubu’nun 76 beygir güç üreten, 1.0 litrelik doğal emilimli üç silindirli benzinli modeli olacak. Aynı motorun iki turbo şarjlı modeli daha 101 ve 116 beygirlik güç seçenekleriyle satışta olacaklar. Mevcuttaki 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motorlar ise yerlerini 1.5 litrelik motorlara bırakacaklar. 1.5 litrelik benzinli motorlar 141 ve 162 beygirlik iki güç seçeneğiyle gelecekler, dizel motorların güç seçenekleri ise 91, 111 ve 131 beygir olacak. Yeni B segmenti aracın Golf’ün kullandığı hibrit seçeneğini kullanması beklenmiyor çünkü gerekli olan 48 volt gücündeki elektrikli motor B segmenti araca sığdırılmak için hala pahalı bir teknoloji.
 
Altılı düz vites seçeneği ile satışa sunulacak olan Polo’nun BlueMotion modellerinde verimliliği arttırıp karbondioksit emisyonunu düşürmesi için beşli vites seçeneğinin de daha sonra sunulması düşünülüyor. Otomatik vites seçeneği ise sadece çift kavramalı yedili DGS modelden oluşacak. 
Polo, MQB mimarisine geçiyor olmanın esas faydasını ise iç bölümde görecek ve Golf gibi büyük araçlarda görülen büyük araç teknolojileri kullanılabilecek. Tüm modellerde renkli bilgi eğlence ekranı bulunacak ve neredeyse alt modellerin tamamında akıllı telefon bağlantısı, uygulama entegrasyonu ve Apple CarPlay ile Android Auto teknolojileri bulunacak. Tercih edilebilecek en büyük dokunmatik ekran 9.5 inç boyutunda olacak ve Polo rakiplerindeki ekran seçeneklerini kolaylıkla geride bırakmış olacak.
 
Volkswagen’in başına yeni geçen Herbert Diess, bağlanabilirliğin önümüzdeki iki yıl boyunca firmanın öncelikleri arasında olacağını ve ilk olarak bu yıl sonunda piyasaya çıkacak olan makyajlanan Mk7 Golf’te kullanılan bazı özelliklerin Polo’da da kullanılacağını açıkladı. Daha pahalı modellerde, cep telefonu gerektirmeden sosyal ağlarla entegre olmayı sağlayan, data hattı üzerinden aracın kendi internet bağlantısını kullanabilmek mümkün olacak. Polo’nun piyasaya çıkışının ardından Volkswagen daha hacimli ve iri SUV versiyonunu da piyasaya sürecek. Bu yılın ilk aylarında T-Cross Breeze konsepti adıyla cabrio bir model tanıtılmış olsa da bu konuda bir adım atılıp atılmayacağı belirsizliğini koruyor. Üstü açılabilir bir modelin, bagaj hacmini azaltmaması için sadece yumuşak tavanlı olarak üretilebileceği düşünülüyor.

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı