2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde

2018 sonu satışta olması beklenen, Jaguar’ın küçük SUV’u yeni Jaguar F-Pace test sürüşü sırasında görüntülendi.

25 Temmuz 2016, 01:53

 

2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde

  • 2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde
  • 2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde
  • 2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde
  • 2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde
  • 2018 Jaguar F-Pace Test Sürüşünde
Jaguar’ın küçük SUV’unu yeni bir seviyeye çıkarmak için yaptığı geliştirmeler, aracın İngiltere’deki test sürüşleriyle beraber kanıtlanmış oldu. Şubat ayında, Land Rover’ın genel merkezinde Range Rover Evoque modelinin modifiyeye uğramış haline benzeyen bir test aracı görüntülenmişti. DVLA plaka kontrolü sonrası aracın Land Rover değil Jaguar olarak geçtiği de ortaya çıkmıştı.
 
Test sürüşlerinde görüntülenen aracın yarum kamuflajlı olmasıyla Jaguar’ın klasik yüzünü yansıtan yeni F-Pace modeli olduğu kesinlik kazandı. İki yıl içerisinde satışa çıkması beklenen aracın fiyatının Avrupa için 35 bin Euro civarında olması bekleniyor. Daha önce E-Pace adının kullanılacağı düşünülse de bu ismin kullanılmayacağı da biliniyor.
Tasarımdaki kısıtlamalar nedeniyle Jaguar F-Pace’in şasilerinin kısaltılmış versiyonunu kullanamıyor. Onun yerine yeni aracın üretiminde daha küçük ve eski bir model olan Evoque baz alınacak. Yeni araç, Land Rover Discovery Sport modelinde de kullanılan ve 2022’ye kadar yenilenmeyecek olan LR-MS şasiye sahip olacak. Bu da aracın şu an için bir hayli uzun ömürlü olabileceğini gösteriyor.
 
Jaguar’ın tasarım müdürü Ian Callum, bu yılın ilk aylarında yaptığı açıklamada herhangi bir küçük modelin enlemesine yerleştirilmiş motor düzenine sahip olacağını belirtmişti: “Önden çekiş için dersimize iyi çalıştık, çünkü herkes biliyor ki daha küçük bir XE veya F-Pace düşünüyorsanız başka çareniz yok. Araç için yapabileceğiniz tek şey motorun yönünü değiştirmek olacaktı. Zorlayıcı bir hamle ancak baktığımızda bunu temiz bir şekilde başardık.”
Sonuç olarak, giriş seviyesi küçük araçların bu tip bir motor düzenine sahip olmaları pek sürpriz değil ancak yeni F-Pace, X-Type modelinden bu yana bunu kullanan ilk Jaguar olacak. Dört çekerli sistem ise daha güçlü motor seçenekleri için tercih edilebilir olacak.
 
Son görülen test aracı dizel-elektrik olarak kaydedildiği için Jaguar’ın LR-MS şasiyi gelecek nesillere taşıyabilmek için yeni modellerinde yeni güç aktarım seçenekleri düşündüğünü gösteriyor. Benzinli veya dizel hibrit teknolojisi sayesinde emisyon değeri 100 g/km seviyesinin altına çekilirken, yakıt tüketimi de 100 kilometrede 3.4 litre seviyesinin altına düşebilecek. Evoque ile birlikte yeni küçük Jaguar’ın da altı silindirli güçlü motor seçeneklerine sahip olmayıp dört silindirli modellere odaklanacağı kesinleşmiş durumda.
XF modelinin XE’nin ayak izlerini takip edişindeki gibi, Jaguar’ın daha küçük hale gelen SUV’u da mevcut F-Pace’ten birçok özelliği alacak. Evoque’ta da görülen düz burun kalacak ancak daha kısa sarkıntılar bulunacak.
 
F-Pace’in mevcut modeline oranla daha küçük bir iç hacim ve bagaj hacmine sahip olacağı kesin olan aracın BMW X1 ve Mercedes GLB gibi modellerle rekabet etmesi bekleniyor. Yeni araç önümüzdeki yıl tam olarak tanıtılacak ve 2018’de satışta olacak.

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı