Şarj Edilebilir Hibrit Teknolojili Kia Rio SUV

Kia, Nissan Juke için rakip olarak tasarladığı yeni crossover aracını tanıtmaya hazırlanıyor.

31 Temmuz 2016, 12:29

 

Şarj Edilebilir Hibrit Teknolojili Kia Rio SUV

Kia, B segmenti Rio’yu önümüzdeki yıl tanıtmaya hazırlanıyor ve planlara göre yeni aracın kompakt crossover segmentinde yer alması neredeyse kesin gibi. B segmenti ekürilerine göre daha pahalı olacak olan aracın 2017 yılı içerisinde satışta olması bekleniyor. Avrupa’da beklenen fiyat ise 16.500 Euro civarında.
 
Yeni B segmenti Kia crossover, standart güç seçeneklerinin yanında şarj edilebilir hibrit teknolojisine de sahip olacak. Kia, fotoğraflarda da gördüğünüz ve daha önce 2013 yılında tanıttığı Niro isimli konseptle bir küçük SUV üreteceğini belli etmişti, şimdi ise yetkililer yeni nesil Rio olarak adlandırılan üretime hazır bir modelleri olduğunu belirtiyorlar. Kia’nın batı Avrupa biriminin başındaki isim John Kim, “Kia, önümüzdeki yıl yeni Rio ve tabii ki bunun SUV versiyonu gibi yeni araçlar üretmeye hazırlanıyor.” diyerek Rio SUV için ipucunu vermiş oldu.
Daha yüksek sürüş pozisyonu ve daha büyük bagaj hacmiyle yeni SUV, Rio’nun kendisine oranla daha kullanışlı olacak. Kaplan ızgara gibi Kia’ya has özelliklerin yer alacağı modelde sportif tasarım dokunuşları aracın Nissan Juke ile yarışacak bir görünümde olmasını sağlayacak. Dört çeker olarak sunulmayacak olan küçük SUV, şarj edilebilir hibrit teknolojisini de kesin olarak alacak ve elektrikli motorun da eklenebilmesi için 1.6 litrelik mevcut motordan biraz daha küçük bir motor kullanılacak. Yeni crossover, Kia’nın Soul modeli ile birlikte elektrikli sınıftaki modeller arasında katılacak. Soul, 110 beygir gücünde ve tamamen elektrikli olarak 212 kilometre yol katedebiliyor ancak standart motoru ile daha ağır olacak yeni Rio SUV’un şarj edilebilir hibrit modelinin elektrikli menzili daha kısa olacak.
 
Tasarım açısından bakıldığı zaman ise yeni Rio SUV, Soul’a göre daha yumuşak bir görünüme sahip. Daha konvansiyonel bir SUV modeline B segmenti içinde ihtiyaç olup olmadığına yönelik soruya Kia’nın tasarım müdürü Peter Shreyer “Soul’un çok özel bir karakteristiği var, belki pazarda böyle bir potansiyel vardır.” şeklinde ucu açık bir cevap verdi.
 
Yeni Rio SUV’un tasarımındaki yönelim ise büyük anlamda yeni Sportage ile benzerlik gösteriyor. Shreyer, “Bir tasarım kimliği yarattık ve gelecekteki araçlarımız da bundan kesinlikle etkilenecekler.” diyerek Sportage tasarımına olan güveni açıkladı. 
 
Önde alıştığımız kaplan burnu ızgara modelinin sportif bir tasarımla buluşmasına tanıklık edeceğimiz, Nissan Juke ile hem şıklık hem de performans anlamında tatlı bir rekabete girecek olan Rio SUV, bu yıl sonunda veya 2017 yılı başında tanıtılıp, yine 2017 yılı içerisinde ilk müşterilerine ulaşacak.
 

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı