2017 Honda Civic Type R Şekilleniyor

Daha olgun görünümlü Honca Civi Type R, Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

04 Ağustos 2016, 14:52

 

2017 Honda Civic Type R Şekilleniyor

Honda, Ekim 2016’da düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda Civic Type R modelini tanıtarak tüm ilgiyi üzerine çekmeyi planlıyor. Yeni Civic Type R, efsane modelin daha güçlü, daha hızlı ve tamamen yenilenmiş versiyonu olarak piyasaya sürülecek.
 
Aracın mevcut modeli henüz geçen yıl piyasaya sürülmüş olsa da Honda, Fransa’da yeni Civic Type R konseptini gösterecek. İlerleyen aylarda üretime hazır modelin de tanıtılacak, yeni Honda Civic Type R satış tarihi ise Eylül 2017 olacak. Pari Otomobil Fuarı’nda gösterilecek olan araç, Honda’nın bu serisinin 10. nesil hatchback aracı olacak.
Yeni Type R’nin ana değişimlerinden biri tasarımında olacak. Mevcut modelin ayrı ve gösterişli görünümünü, daha ince bir tasarımla birleştirerek fark yaratmak isteyen Honda’nın en öne çıkan hamleleri arka kanadın kaldırılması, önde daha yumuşak bir tampon kullanılması ve arka difüzörün geri gelmesi olacak. 
 
Aracın prototipleri Almanya’nın Nürburgring yarış pistindeki test sürüşleri sırasında arka kanada sahip olarak gözüküyorlardı ancak aracın konseptiyle üretim modelinin farklılıklar göstereceği biliniyor. Daha ince bir spoiler tercih edilirken, aracın aerodinamik özellikler taşıyan bir model paketi de bulunacak.
Civic Type R adının öne çıkan kendine has özellikleri ise kırmızı tampon detaylandırmaları, gösterişli tekerlek bombeleri ve normale oranla çok fazla büyütülmüş hava kanalları olacak. Ancak tasarım genel olarak mevcut Civic Type R modeline oranla çok daha sade olacak.
 
Mühendisler bir yandan da motor seçeneklerine odaklandılar. Konsept araçta, mevcut modelde de bulunan 2.0 litrelik dört silindirli turbo motorun bulunduğu ve bunun üretime hazır modelde de yer alacağı söyleniyor. Şu an piyasada olan Civic Type R modelinin 400 Nm ve 306 beygirlik gücünün, yeni modelde 344 beygir ve 450 Nm seviyesine çıkması bekleniyor. Aracın resmi olarak ölçülecek 0’dan 100’e hızlanma süresi beş saniye civarlarına düşecek ki bu da mevcut modele göre 0.7 saniye daha iyi bir performans anlamına geliyor.
Yüksek güçlü motoruna rağmen Honda’nın aracı önden çekişli olarak sunmaya devam etmesi bekleniyor. Bu da yeni Honda Civic Type R’nin sınırlı sayıda üretilen Volkswagen Golf GTI Clubsport S modelinin elinde bulunan “dünyanın en güçlü önden çekişli hatchback aracı” unvanını kapması anlamına geliyor. Ayrıca Honda’nın rakibi olan VW Golf’ün Nürburgring’deki tur zamanını da öğrenmeye çalıştığı biliniyor. Aracın maksimum hızının ise 270 km/s olan mevcut değeri geçeceği düşünülüyor.
 
Kalite odaklı güncellemelere de devam edecek olan 2017 Honda Civic Type R özellikleri arasında daha iyi entegre edilmiş ve geliştirilmiş bir bilgi eğlence ekranı dikkat çekici olacak. Bu ekran, mevcut modellerde satış sonrası sahip olunabilen bilgi eğlence sistemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmayı hedefleyecek.
 
Daha geleneksel bir kasa dizaynına geçiyor olması yeni Honda Civic Type R’nin daha kullanışlı bir hal alacağını da gösteriyor. Yeni Civic Type R, şu an piyasada olan modele oranla 30 mm daha geniş, 20 mm daha alçak ve 130 mm daha uzun olacak. Bu da kapasitesinin de kabin hacminin de dikkat çekici bir şekilde artacak olduğunu gösteriyor. Ancak ağırlığın artacak olması verimlilik ve performans anlamında az da olsa negatif etki yaratabilir. Bu yüzden de Honda bahsettiğimiz motor düzenlemesine gitme yolunu seçiyor.
 
2017 yılının sonlarına Wittshire, Swindon’daki Honda fabrikasında üretilecek olan standart hatchback Honda Civic modelinden önce yine aynı fabtikada üretimine başlanacak olan yeni 2017 Honda Civic Type R, yaz aylarının sonlarında ilk üretim aşamasının sonuna gelecek ve 2017’nin sonbaharında ilk sahiplerine teslim edilmeye başlanacak. 
 

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Audi A1 2018’de YenileniyorAudi A1 2018’de Yenileniyor
Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber ge...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı