Audi A1 2018’de Yenileniyor

Daha üst sınıfa hitap edecek olan yeni Audi A1, 2018’de tamamen yenilenen teknolojisi ile beraber gelecek.

22 Ağustos 2016, 10:15

 

Audi A1 2018’de Yenileniyor

Audi, kendi küçük ama satış miktarı büyük aracı A1 hatchback için bir dizi yeniliğe gidecek ve popüler modelin ikinci neslini 2018 yılında piyasaya sürecek. Aracın muhtemel görünümüne baktığımızda en büyük yeniliğin dış görünüşte olacağı görülüyor. Ayrıca A8 tarzı lüks detayları ve teknoloji yükseltmesi ile aracın uluslararası pazardaki duruşu da bir hayli artacak.
 
Yeni A1 2018’de piyasaya çıktığı zaman B segmenti pazarında şimdiki modele oranla daha iyi bir yerde olacak. Daha önce Volkswagen Polo ve Ford Fiesta gibi modellerin piyasaya çıkacak olması nedeniyle Audi daha ucuz olan rakiplerine pazarı bırakmayı istemiyor. Mini Cooper ve yeni nesil DS 3 gibi gibi rakiplere özel bir hamle yapılıp yapılmayacağı henüz açıklanmadı ki bu iki model de yine diğerleriyle aynı dönemde piyasada olacak.
Araçtaki en büyük değişim ise gözle görülemeyecek bir şey olacak çünkü yeni Audi A1 Volkswagen Grubu’nun en küçük vesiyonu olan A0 isimli MQB platformunda yer alacak. Aracın mimarisinin değişecek olması üretim merkezinin de Brüksel’den SEAT’ın Barcelona’daki Martorell fabrikasına taşınacağı anlamına geliyor. 2018 model Audi A1, gelecek yıl satışa çıkacak olan yeni Ibiza ve Ibiza altyapılı SUV modeli ile beraber üretilmiş olacak. Yeni platform, araca bir hayli fayda sağlayacak ve A1 mevcut modeline oranla daha geniş olacak. Volkswagen Grubu, Audi, Volkswagen, SEAT ve Skoda markalarında MQB platformunda yer alacak tüm modellerin dingil açıklığını 2.560 mm seviyesinde tutacak ki bu da Audi A1’in mevcut modele oranla 90 mm kadar daha fazla genişlediğini gösteriyor. Artan dingil açıklığının özellikle arka koltuktaki yolcular için rahatlama sağlayacağı düşünülüyor. Bagaj hacmi de yeni platform sayesinde 270 litre civarından 300 litre civarına çıkacak.
 
Yeni platform, beklendiği üzere yeni motorları da beraberinde getirecek ve 2018 A1’de mevcut modeldeki 1.0 litrelik üç silindirli turbo modelin mühendisler tarafından elden geçirilmiş hali kullanılacak. Yenilenen haliyle 1.0 litrelik motorun 100 beygirlik güç üretmesi planlanıyor. Yeni Polo ve A1’in birçok mekanik özelliği paylaşmaları sebebiyle yeni 1.5 litrelik benzinli ve dizel motorların A1 için de kullanılması bekleniyor ki bu motorlar ilk kez yeni A3’te bulunacak.
 
A1, 1.5 litrelik motorlara sahip olursa güç çıkışı da 90 beygirle 162 beygir gibi sınıfına göre geniş bir aralığa sahip olacak. Bu güç aralığı Audi’nin B segmenti için fazlasıyla yeterli seçenekler sunmasını sağlayacak. Tabii ki S1 modeli bu çizginin dışında, daha üst bir yerde olacak.
Araç mimarisiyle ve teknik özellikleriyle bu denli büyük değişime giderken hem iç hem de dış tasarımda da büyük yenilikler beklememek imkansız. Fotoğraflardan da görülebileceği üzere yeni A1’in bu alandaki değişiklikleri evrimsel değil devrimsel olacak. Daha keskin ön farların özel gün boyu açık farlarla ve Audi’nin imzası olan ızgarayla tamamlanması bekleniyor. Izgaranın SUV modellerindeki sekizgen tasarımıyla değil hatchback ve sedan modellerine özgü altıgen tasarımda olması daha şimdiden kesinleşen bir detay. Arka bölümde ise arka farlar yenilenen A3 ile benzerlik taşıyacaklar, spoiler ile aerodinamik verimlilik sağlanırken sportif bir görünüm de kazandırılacak. Audi’nin kendine has sinyal lambaları da opsiyonel olarak kullanıcılara sunulacak.
İç bölümdeki yenilikler arasında ise ilk dikkat çeken şey Android Auto ve Apple CarPlay destekli 12.3 inchlik Virtual Cockpit’in ilk kez kullanılması olacak. Ayrıca bu özellikle birlikte Audi’nin MMI bilgi eğlence sisteminin de yenilenmiş bir versiyonunun kullanılması kesin olarak bekleniyor. Audi’nin, B segmentindeki en büyük rakibi MINI ile rekabet edebilmek için MINI’nin de sunduğu wifi bağlantı noktası açma özelliğini aracına ekleyeceği düşünülüyor.
 
Mevuct model, 2018’deki yeni model gelene kadar sadece ufak tefek değişimlere uğrayarak piyasaya sürülecek ama kendi segmentindeki seviyesini de koruyacak. Aracın RS1 damgalı süper modeli, yetkililer tarafından bu boyutta bir araç için gereksiz gözükmesine rağmen segment ne olursa olsun performans tutkunu olanlar için sınırlı sayıda üretilebilir. Eğer bu tip özel bir model satışa sunulacak olsa bile yeni A1’in üretim süresi sonrasında en erken 2018’in ilk aylarında üretimine başlanacak.
 

Son Haberler

Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10Yeni Görünümü ve Özellikleriyle Hyundai i10
Yenilenen ızgarası ve arttırılan araç içi teknolojisiyle Hyundai i10 rakipleriyle olan rekabetinde ö...

2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor2017 Citroen C4 Picasso Satışa Çıkıyor
Yenilenen C4 ve Grand C4 Picasso, yeni özellikleri ve ekstra paketiyle 1 Eylül’den itibaren satışta ...

2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde2017 Volkswagen Touareg Test Sürüşünde
Volkswagen’in geniş SUV’u Touareg’in T-Prime konsepti üzerinden üretilecek 2017 modeli test sürüşü s...

Daha Verimli Yeni 2016 Nissan NavaraDaha Verimli Yeni 2016 Nissan Navara
Nissan, Navara’nın Euro 6 dizel motorunu daha verimli hale getirdi ve standart özelliklerini gelişti...

Yenilenen BMW M4 Test SürüşündeYenilenen BMW M4 Test Sürüşünde
BMW’nin coupe modelleri arasında en dikkat çekenlerden olan M4, önemli değişikliklerle geliyor....

2017 Hyundai i30'dan İlk Resmi Görüntüler2017 Hyundai i30'dan İlk Resmi Görüntüler
Hyundai, Paris’teki resmi tanıtımı öncesi hibrit seçeneğine de sahip olacak yeni nesil hatchback’i i...

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı