Otomatik Vitesli Araç Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Tüm yönleriyle detaylı otomatik vites kullanımı rehberi.

07 Ocak 2013, 02:01

 

Otomatik Vitesli Araç Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Otomatik vites, basitçe otomobilinizin devrini sizin yerinize elektronik bir beynin ayarladığı, günümüzde kullanımı gittikçe artan bir vites çeşididir. Birbirinden farklı teknolojik özellikler gösteren otomatik vitesler çalışma prensibi olarak temelde manuel vitesle aynıdır. 

 
Otomatik vitesler aslında çok uzun zamandır piyasada olmalarına rağmen, erken dönem otomatik viteslerin günümüzdeki konfordan uzak olması, yakıt tüketimini artırması ve aracı satın alırken daha fazla paraya malolması sebebiyle bugüne dek Türkiye'de çok yaygınlaşamamış olsa da; özellikle kalabalık şehirlerde yoğun trafikte yaşattıkları konfor, yakıt tüketiminin de eskiye nazaran daha düşük seyretmesi, giderek daha sorunsuz ve daha masrafsız versiyonlarının piyasaya sürülmesi sayesinde kullanım sayısı hızla artmaktadır.
 
Otomatik Vites Türleri
Tam Otomatik Vites: Aracınızın devrine dair tüm kontrollerin elektronik bir beyin vasıtasıyla yapıldığı tork konvertörlü viteslerdir. Türkiye'de çoğunlukla hatalı bir şekilde "yarı otomatik" de denilen tiptronik viteslerin de çoğu aslında bu sınıfa girer. En büyük handikapı tork konvertörü yüzünden yaşanan güç kaybı ve yakıt tüketiminin manuel viteslere göre fazla olmasıdır. 
 
Yarı Otomatik Vites (Otomatikleştirilmiş Vites): Aslında bunlar kontrolün sizde olması hariç tümüyle manuel vitesle aynıdırlar. Tıpkı manuel vitesler gibi debriyaj kutusunun da olduğu bir çalışma prensipleri vardır ancak bu debriyajın kontrolü sizde değildir. Bu tür otomatikleştirilmiş vitesler kararsız ve sarsıntılı geçişleri sebebiyle otomatik vites konforu yaşatmaktan uzaktırlar.
 
Tiptronik Vites: Yukarıda değindiğimiz gibi; esasında bu yanlış bir kullanımdır. Halkın genelinin tiptronikten kastı aracın aynı zamanda manuel olarak da kullanılabilmesidir ki günümüzde zaten bunu sağlamayan otomatik vites yok gibidir. 
 
Markalar ve Kullandıkları Otomatik Vites Çeşitleri
Burada tüm markaların otomatik viteslerine yer vermek hayli güç. Ancak en çok kullanılanlardan kısaca bahsedebiliriz.
DSG (Direct Shift Gearbox): Volkswagen grubunun kullandığı çift kavramalı otomatik şanzımandır. Skoda, VW, Audi (dsg'nin audi'deki adı farklı olsa da esasında aynı vitestir), Seat bu şanzımanı kullanır. Yakıt verimliliği ve seri vites geçişleri konusunda haklı bir üne sahiptir.
CVT (Continuously Variable Transmission): Bir çok marka tarafından tercih edilir. Çift kavramalı olmasa da oldukça seri vites geçişleri sağlayan sorunsuz ve uzun ömürlü bir şanzımandır. Yakıt verimliliği konusunda sıkça eleştirilse de sorunsuzluğu sebebiyle günümüzde Honda, Nissan, Renault, Toyota ve pek çok marka bu şanzımanı çeşitli modellerinde kullanır.
MMT (Multi Mode Transmission): Toyota'nın pek çok modelinde tercih ettiği otomatikleştirilmiş (yarı otomatik) şanzıman türü. 
TCT: Alfa Romeo'nun kullandığı çift kavramalı şanzıman.
Dualogic: Fiat'ın pek çok modelinde tercih ettiği otomatikleştirilmiş şanzıman.
EDC (Efficient Dual Clutch): Renault'un dizel araçları için geliştirdiği çift kavramalı otomatik şanzıman. 
Easytronic: Opel'in kullandığı otomatikleştirilmiş şanzıman.
i-Shift: Honda'nın bir dönem kullandığı otomatikleştirilmiş şanzıman.
ASG: VW Grubunun küçük şehir içi araçlarında tercih ettiği otomatikleştirilmiş şanzıman.
 
En İyi Otomatik Şanzıman Hangisi?
Böyle bir soruyu doğrudan cevaplamak mümkün değildir. En iyi otomatik vites konusunun tek bir cevabı yoktur. Pek çok farklı şanzımanın birbirine farklı üstünlükleri mevcuttur. Örneğin CVT'ler genel olarak uzun ömürlü ve sorunsuzken yakıt verimliliği konusunda rakiplerinin gerisindedirler. Renault'un dizel araçları için geliştirdiği EDC şanzımanlar çok iyi yakıt tüketim değerlerine sahipken belirli bir torkun (250 nm) üzerine çıkamamaktadırlar. Bunun gibi pek çok örnek vermek mümkün. 
 
Otomatik Vites Üzerindeki Harfler ve İşaretler Ne Anlama Gelir?
Marka ve modele göre değişkenlik gösterse de otomatik vites üzerinde genellikle şu harfler ve işaretler bulunur:
P (Park): Aracınızı tamamen durdurduktan sonra vites kolunu getirmeniz gereken işaret budur. En önemli püf noktası aracınızın zarar görmememesi için tam olarak durmasını sağlamaktır. 
 
R (Reverse): Tıpkı manuel vitesteki R gibidir. Aracınızın geri vitesidir. Geri geri gitmeden önce aracın tamamen durmasını sağlayıp ardından bu konuma getirmelisiniz.
 
N (Neutral): Otomatik vitesli araçlarda aracı boşa almak için kullanılır. Araç bekler pozisyondayken bu vitese alabilirsiniz (örneğin kırmızı ışık v.s.).
 
D (Drive): Aracınızı hareket ettirmek için kullanmanız gereken vites konumu budur. Ayağınız frendeyken el frenini indirip kontak anahtarını çevirdikten sonra (ya da güç düğmesine bastıktan sonra) vites kolu D'ye getirilip araca ilk hareketi verilir.
 
+/- : Pek çok otomatik vites; ayrıca manuel kontrole de izin verir. Bu tür otomatik viteslerde genellikle vites küçültmek ya da büyütmek için +/- işaretleri bulunur. Araç hareket halinde vites kolu uygun konumdayken yapmak istediğiniz eyleme uygun olarak (+) veya (-) konumuna getirerek vitesi büyütebilir ya da küçültebilirsiniz. Vites kolu bu konumda kalmaz, eylemi tamamlayıp tekrar eski yuvasına döner. O konumdayken aracın devir kontrolü özellikle limitlendirilmemişse tümüyle sizdedir.
 
 
Bu harf ve işaretlerin dışında otomatik vites türlerine göre farklı işaretler ya da harfler de bulunabilir. Bunlar genellikle aracınızın sürüş modlarını gösterir. Aracınızın kitapçığından ya da satıcıdan bu işaretler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 
Otomatik Vites Nasıl Çalıştırılır / Kullanılır?
Otomatik vitesli bir aracı çalıştırmadan önce ayağınız mutlaka frende olmalıdır. Ayağınız frendeyken el frenini indirip aracı çalıştırınız, motor sesini duyduktan sonra vitesi D konumuna (veya geri geri gidecekseniz R konumuna) getiriniz. Ayağınızı frenden çektiğinizde araç kendiliğinden ivmelenmeye başlayacaktır. Bundan sonrası gitmek istediğiniz hıza göre gaza ya da frene basmaktan ibaret.
 
Otomatik Vites Kullanmanın Püf Noktaları
Tıpkı manuel vites kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi; otomatik vites de en az manuel vites kadar hassasiyet ister. Daha uzun ömürlü ve sorunsuz bir araç sahibi olmak için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:
 
1) Araç hareket halindeyken vites asla P konumuna getirilmemelidir. Aksi takdirde ciddi sıkıntılara yol açabilir.
2) Vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracınızın hareketinin tamamen durması sağlanmalıdır.
3) N gerekmedikçe kullanılmaması gereken bir konumdur. Hatta bir otomatik vites sürücüsü N konumunu tamamen unutsa daha iyidir. Özellikle yokuş aşağı inişlerde N konumuna getirmek ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.
4) Araç çalışmadığı durumlarda halk arasında "vurdurmak" diye tabir edilen işlem asla yapılmamalıdır.
5) Otomatik vitesli araçlar yağ konusunda daha hassastırlar. Aracın yağı mutlaka zamanında ve yetkili servis tarafından önerilen şekilde (daha iyisi yetkili serviste) değiştirilmelidir.
 
Otomatik Vites Hakkında Sık Sorulan Sorular
1) Otomatik vitesler sorunlu mudur, sık sık arıza yapar mı?
Genel-geçer bir cevabı yoktur. Bir çok modelin kronik sorunlu otomatik vitesleri yüzünden böyle bir kanaate varılmışsa da oldukça uzun ömürlü ve sorunsuz otomatik vitesler de mevcuttur. Üstelik gelişen ve ucuzlayan teknoloji sayesinde her geçen gün otomatik vitesler daha da iyileşmekte, sorunsuz hale gelmektedir.
 
2) Otomatik vitesler yakıt tüketimini artırır mı?
Evet, genel olarak otomatik vitesler menuel viteslere oranla daha fazla yakıt tüketirler. Ancak aradaki fark giderek azalmakta, manuel kadar yakıt ekonomisi sunan otomatik vitesler geliştirilmektedir.
 
3) Otomatik vitesler sarsıntılı mıdır?
Kesinlikle hayır. Sarsıntılı olanlar otomatik vites değil, otomatikleştirilmiş vitestirler. Çalışma prensipleri manuel vitesle aynıdır. Tam otomatik viteslerin neredeyse tamamı manuel viteslerden çok daha fazla konforlu bir sürüş deneyimi sunarlar.
 
4) Otomatik vitesler sürüş zevkini öldürür mü? Daha yavaş mıdır?
Kısmen evet ancak günümüzdeki otomatik viteslerin tamamı aynı zamanda manuel kullanıma da izin verdiğinden gerektiğinde sürüş zevkini artırmak ya da ani hızlanmalar için manuel moda geçilip kullanılabilir. Ayrıca çift kavramalı otomatik vitesler sayesinde manuelden çok daha seri vites geçişleri de sunabilmektedir.
 
Özetle; otomatik vitesler artan trafikle beraber yeni bir otomobil alırken sürücülerin giderek daha fazla tercih ettiği, manuel vitese nazaran çok daha iyi konfor sunan, dikkatli kullanıldığında sorunsuz ve uzun ömürlü olabilen otomobile dair en önemli teknolojik yeniliklerden birisidir. Otomatik vitesli bir araç almadan önce kullanılan vites türünü ve çalışma prensibini öğrenerek kullanım amacınıza uygun olup olmadığını öğrenebilir, gereken koşullara göre kullandığınızda içiniz rahat bir şekilde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Otomatik vitesle ilgili hala kafanızı kurcalayan bir sorular/sorunlar varsa iletişim vasıtasıyla ilettiğiniz takdirde bu sayfa üzerinden yanıt vermekten mutluluk duyarız.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 • VEDAT

  Vedat Elazığ

  28.08.2016 10:15

  selam usta ben vites kutusunu soktum torkun icinde yag var bu normalmi cevap icin tesekur

 • Muharrem ŞEN

  Muharrem Şen İstanbul

  25.08.2016 09:11

  Merhaba. Benim aracım Fluence EDC Otomatik. Benin sorum; Sıkışık trafikte özellikle çok yoğun konvoy halinde (Örn. Köprü trafiği). böyle bir trafikte aracı D pozisyonundamı yoksa manuel triptonik +1 pozisyonundamı kullanmak uygun olur. D de olduğunu düşünelim 3 metre sonra vites artacak fakat hemen duracağım için tekrar vites düşürüp boşa alacak. Fakat +1 de kullansam sanki bana göre daha uygun geliyor. Sizin bu konudaki yorumunuz ve tavsiyeniz nedir. Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 • Mehmet

  Mehmet Mardin

  15.05.2016 15:54

  Merhaba bende otomatik vites 2012 model Honda civic var aracım yokuş ta park halinde iken d konumuna almak istediğimde zorlanıyor aynı sorun düZ yolda yok bunun nedenini bilen var mı

 • Mehmet

  Mehmet Mardin

  15.05.2016 15:28

  Merhaba bende otomatik vites 2012 model Honda civic var aracım yokuş ta park halinde iken d konumuna almak istediğimde zorlanıyor aynı sorun düZ yolda yok bunun nedenini bilen var mı

 • Burçin Tezgel

  Burçin Tezgel İstanbul

  07.04.2016 14:25

  peugeot 508 1.6 e-HDİ 112 bg.ve auto6r sahibiyim. R-N-A harfleri var.A da giderken ışıklarda durduğumda N ye getirmelimiyim yoksa Ada kalmalı mı? Ada kaldığında araba sürekli gitmek istediğinden balataya v şanzımana zararı olmaz mı? Teşekkür ediyorum...

 • Erhan karaman

  Erhan Karaman Eskişehir

  31.01.2016 06:41

  Mrb bende bir hafta once 2004 1.4 honda jazz es modelini aldim f1 vites ve cvt sanzimanli aracim dik yokuslarda geri kaciriyor bu durum normalmi internetten cok arastirdim kimisi kacirir normal diyor motora asiri yuk binmemesi ve sanzimanin rahat calismasi acisindan kimisi asla geri kacirmaz diyor. Bende de ister istemez bir suphe uyandi aracim normalmi yoksa geri kacirmadan oturu sanzimanda bir sorunmu var bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim. Tskler

 • BoneLLi

  Bonelli Ankara

  10.11.2015 11:57

  Otamatik aLacakLara tek tavsiyem HONDA 4 yiLdir biniyorum hiç sanayiye gitmedim sadece yag degişimi için gittim kesinLikLe tavsiye ediyorum aLın derim

 • Berkay

  Berkay Mersin

  08.11.2015 13:15

  Dsg şanzıman aracım polo 2 -3 defa otomatik vitesten manuele geçin ikazı verdi her seferinde manuele çekincede hareket etmedi tekear otomatiye alıp devam ettim .araç daha 6 aylık bunun sebebi ne olabilir? Birde start stop aktivken Veya N konumundayken aynı tasarrufumu yaparlar .N konumunun dsg de soğutma katkısı varmı? Tabi kırmızıda uzun beklerken.Teşekkür ederim

 • fati tamay

  Fati Tamay Ankara

  26.10.2015 13:47

  merhabalar size bi konu hakkında sorum olcaktı benim 2011 model 207 peguettom var 70000 km de triptonik vites geçenler arac park ettiğim yerden almak istedim ve aracı çalıştırdım araç ileri gidiyordu ama geri vitese aldığımda vites kutusu arızası ibaresi çıktı karşıma ve bende hemen stop ettim bir süre bekledikten sonra tekrar denedim ve sorunsuz bişekilde evime döndüm bana ne olduğu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

 • kadir gündüz

  Kadir Gündüz Ordu

  24.10.2015 23:08

  neden en iyi marka otomatik şanzumanı neden en iyi marka modeli neden en az
  yakanı isim olarak belirtmiyorsunuz.sizin önerileriniz olacakmı şu bu markalar diye saygılar.

 • gökhan ünverdi

  Gökhan Ünverdi Kırşehir

  17.07.2015 00:52

  trafikte ışıkta otomatik vitesli aracı d'den n konumunaalmak gerekli mi?
  araç 2014 cvt Toyota auris 1.6
  Teşekkür ederim
  ii çalışmalar

 • murat

  Murat Bursa

  15.07.2015 02:03

  megane edc şanzumanlı aracımı manuel moda almak istediğimde durur vaziyette mi almalıyım? hareket halinde bu moda geçebilir miyim? hareket halindeyken manuel moda geçişin sakıncası var mı? teşekkürler

 • yalcın yılmaz

  Yalcın Yılmaz Bolu

  06.06.2015 18:20

  Atılla hocam otomatık vıtes sorunu benımde senınkı gıbı aynısını yapıyoo kontagı kapatıp acdıgımda sorun duzelıoo.budurumda senn ne yaptınnn yada ben ne yapmalııyımm bilgiii........

 • mehmet fatih

  Mehmet Fatih İstanbul

  04.06.2015 18:50

  ya abartmayın ya frene basmadanda çalışır frene basmadanda vites değişilir çünkü benim akrabamda otomotik vitesli araba var diyoki frene basmadan çalıştırıyom diyo frene basmadanda vites değiştiriyom diyo

 • Hasan Taylan

  Hasan Taylan Antalya

  23.05.2015 13:28

  Reneault 2,0 latitude kullanıcısıyım.Kırmızı ışıkta bekleme anında (çok kişi böyle yapıyor)araç D pozisyonundave frene basılı beklemek sakıncalımıdır..Yakıt tüketimini artırırmı.
  Teşekkür ederim

 • Yusuf Özgür

  Yusuf Özgür İstanbul

  21.05.2015 16:49

  Benim aracım Kiaceed benim şanzıman da iş makinesi tamircisiyim ve bizim limanda kulandımız makinalarda türbin beli bir devirden sonra kilitliyor ve direk aktarmaya başlıyor dönüşü benim ceed te sanki hep kacırıyor bunu klarclardan mı yapıyor bence bu yakıt tüketimini artırıyor nasıl az oynama yapabilirim?

 • ÖMER

  Ömer Adana

  06.05.2015 17:32

  merhaba,
  bir arabanın otomatik vites mi, otomatiklestirilmiş vites mi olduğunu nasıl anlayacağım? bu soruyu soruyorum çünki, 1997-2005 model arası otomatik vitesli araçlara bakınıyorum. mesala aklımda renault clio, ford fiesta, fiat palio, hyndai getz gibi araçları almak geçiyor, tavsiyeniz hangisi oluır? yada önereceğiniz herhangi bir model hatchback otomatik vitesli bir araç.

  iyi günler

 • bulent

  Bulent Adana

  19.04.2015 06:17

  slm 97 model hyundaı araclardakı otomatik vitesler sanzımanın saglıklı
  oldunu nasıl anlarız yoksa bıruzmanıamı göstericez sorunluyada sıkıntı yaracaklar nasıl farkederız gereken bılgileri verirseniz sevınırın teşekürler şimdiden

 • veysel

  Veysel Elazığ

  25.03.2015 10:28

  selam benim 2012 toyota auris dizel otomatik aracı yeni aldım yakıt tüketimi şuan 7,5 ş.içi normalmi kullanışı ve yakıt hakkında bilgi alabilirmiyim. teşekkürler...

 • Mehmet serif cetin

  Mehmet Serif Cetin Balıkesir

  20.03.2015 18:43

  Merhabalar,

  Dik iniş lerde inerken vites kolunu M konumuna getirirken aracın motor freni nasıl kullanmam gerekiyor.aracim toyota corolla 2014 modeldir.

  Saygılarımla

 • gökhan

  Gökhan Sakarya

  11.03.2015 10:29

  merhaba;bende megane otomatik cvt şanzıman araç var sorum şu: rapma aşağıya inerken farkına varmadan vites D konumda iken manuel alışkanlığından dolayı N konuma aldığımda araç bir süre sonra stop ediyor.neden böyle bir şey oluyor.yoksa araçta bir sorun olduğundan mı stop ediyor?
  teşekkürler

 • erdal

  Erdal Uşak

  08.03.2015 01:33

  1997 model ford mondeo'nun otomatik şanzımanı özellikleri nedir ve kullanımda nelere dikkat etmek gerekir.
  Birde hafif eğimli ir yerde aracımızı park edince el frenini çekmeyip vitesi ''P''konumuna alıp bırakmanın bir zararı varmıdır şanzumana.Böyle olunca aracı çalıştırıp ''P'' konumundan çıkarırken ses yapıyor biraz

 • adem

  Adem Bursa

  07.02.2015 02:19

  c2 citröen aracım var 1234 5şinci fitese atınca otomotik olarak 4decekiyor arac tiriptonik ve manuel olarak 5 takıyorum gaz veriyorum gidiyor gazdan cekince tak diye boşa atıyor 05362418320 yardım edin

 • muslum

  Muslum Nevşehir

  18.01.2015 16:11

  2006 kia picanto 1.1 ex bi arac aldim arac otomatik vites ama sanjuman sorunum var arac Motor sogukken hic biseyi yok cok guzel ve devirli bisekilde vites degisimi yapiyor Motor isinincada vites D de iken durdugum da normalde ayagimi frenden cekince hareket etmesi gerekirken etmiyor gaza basincda sert bi sekilde küt diye bi ses geliyor arac sarsiliyor sonra devam ediyor ayni sekilde geri vitese gecerkende yapiyor bu sorun hakkinda bi Bilgi vere bilirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

 • mahmut

  Mahmut Adana

  16.12.2014 09:13

  araç seyir halindeyken otomatik vitesten manuele alınmasında bir sıkıntı yaratırmı şanzıman açısından ? birde normalde park ederken p ye alınması gerekiyor ama bazen unutulup d de kalıyor oda bir sıkıntı yaratırmı...

 • tuncay kahveci

  Tuncay Kahveci Ankara

  15.12.2014 13:50

  citroen c2 yarı otamatik 2005 model araba satın aldık önceden yoktu gibi ama şimdi rabayı geri vitese takınca gitmiyor ancak ileri alıp biraz hareket ettirince geriye öyle gidiyor.bu durumu bilen usta ve arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler..

 • taner

  Taner Ankara

  10.12.2014 00:02

  slm arkadaşlar bende 1 yıldır honda crv var 1998 model yazın şanzıman yaptırdım servise girmişken tiriger kayşını ve spop ayarını yaptırdım lakin o günden buyana aracım ilk calışmasında motor ısınıncaya kadar bir titreme ve sendelenme var ısınınca düzeliyor ve havalar soğuyunca ilk calışmada araba geri stop ediyor eğer direk gaza basıp calıştırırsam stop etmiyor ve yokuşlarda bayılıp kalıyor sorun hakında bilgisi olan varsa ricam 0507 226 91 22 bilgi vere bilirmi servise kac kere gittim hep gevezelik yok eski arac yok bir yeri yapınca bir yerden arza cıkar şükür ondan başka sıkıntım yok tşk

 • semra

  Semra Rize

  26.10.2014 15:37

  ben hyundaı getz otomatik vites bir araba aldım kullanmayı yeni öğreniyorum vites yerinde L 2 işaretlerini ne anlama geldiğini ve nezaman kullanmam gerektiğini bilmiyorum.Birde önerileriniz nelerdir otomatik vites yeni kullanmaya başlayan biri olarak teşekkürler

 • Erdal YILDIRIM

  Erdal Yildirim İstanbul

  21.10.2014 16:41

  2004 model triptonik vites corolla verso aldım. R, N, E, + ve - durumları var. P vitesi yok.Yokuşlarda kaydırıyor. Sırf bu yüzden aracı değiştirmeyi düşünüyorum. Bununla ilgili öneri ve yorum lütfen

 • Andolini

  Andolini İstanbul

  19.09.2014 18:01

  Yokuş kalkış desteği, otomatik vitesle alakası olmaksızın kimi manuel araçlarda da olan bir özelliktir.
  Yokuş aşağı boşta kullanmak frene basmadığınız sürece sıkıntı yaratmaz ancak hızınız artıyor ve yavaşlamanız gerekiyorsa, bunu arabayı vitese koyarak yapmalısınız frene dokunarak değil. Ciddi sıkıntılar diyerek anlatılmak istenen frenlerin boşalmasıdır.
  Freni, sürekli dokunmak yerine pompalaya pompalaya kullanmak da başka bir ipucudur.

 • ATİLLA AYDIN

  Atilla Aydin Ankara

  10.09.2014 11:40

  Herkese selamlar arkadaşlar benim çok ciddi bir sorunum var 2008 model triptonik toyota corolla sahibiyim fakat dün aracımla yolda otomatik konumda giderken araç viteste gaz yememeye başladı sağa çektim stop edip bekledim. Araç tekrar çalışıyo ama vitese geçmiyo çok uğraştım olmadı ama 15-20 dk hiç ellemeden bekledim ve geri düzeldi. Aynı şeyi aracın radyosu felan açık olduğundada yapıyor bunun hakkında bilgisi olan varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

 • ATİLLA AYDIN

  Atilla Aydin Ankara

  10.09.2014 10:17

  Herkese selamlar arkadaşlar benim çok ciddi bir sorunum var 2008 model triptonik toyota corolla sahibiyim fakat dün aracımla yolda otomatik konumda giderken araç viteste gaz yememeye başladı sağa çektim stop edip bekledim. Araç tekrar çalışıyo ama vitese geçmiyo çok uğraştım olmadı ama 15-20 dk hiç ellemeden bekledim ve geri düzeldi. Aynı şeyi aracın radyosu felan açık olduğundada yapıyor bunun hakkında bilgisi olan varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

 • zafer yalçın

  Zafer Yalçın İzmir

  09.09.2014 12:48

  mrb.otomatik arabalarda yokuş kalkış desteği oluyormu yoksa manuel vitesli arabalarda mı var.yokuşta geri kaydırmayı otomatik vitesmi önler.yokuş kalkış destekli arabamı önler.ayrıca c4 otomatik 2014 dizel arabalar nasıldı.teşşekkürler

 • Şahin Karakulunç

  Şahin Karakulunç Zonguldak

  02.09.2014 09:29

  Otomatik şanzıman hakkında ayrıntılı ve anlaşılır bir yazım ile bilgi sundunuz. Çok yararlı oldu.
  Teşekkür ederim

 • Ayşe Arman

  Ayşe Arman Bursa

  23.07.2014 16:23

  2013 cool multidrive s aracım var. Aracı otomatik viteste kullanmak ile manuel ayarında kullanmak arasında yakıt tüketimi bakımından nasıl bir fark vardır acaba?

 • Erdoğan

  Erdoğan İstanbul

  12.07.2014 12:31

  F1 şanzımanlı ilgili bilgi verirmisiniz

 • ali atasoy

  Ali Atasoy İstanbul

  11.07.2014 21:42

  benim 2014 model honda civic otomatik vitesli aracim var
  ilk defa otomatik vitesli bir araba kulanıyorum aklıma takılan nokta şu
  D konumdan özellikle R konumuna geçirirken tık sesi geliyor ve zamanla sanki şiddeti arttı gibi yetkili servise gosterdiğimde bunun normal oldugunu ve bir sorun olmadığını söylediler..
  ilginize simdiden tesekkurler

 • MURAT KAYA

  Murat Kaya Denizli

  10.06.2014 15:00

  TAVSİYE :
  burda ki yorumların hepsini tek tek okudum..
  otomatik şanzıman araba alacaksanız HONDA dan başka araç almayın..
  2004 model HONDA ACCORD SAHİBİYİM ilk sahibiyim.. son sahibi de ben olucam nasipse.. 191 bin km. de ve şanzıman yağı düzenli olarak kontrol edilir ama hiç bir zaman EKSİLTME-VURUNTU-TAKILMA-KAÇIRMA-ARIZA vs..hiç bir sıkıntı yaşamadım.. HAYALİMDE 2 MİLYON KM BİNİP ARABAYI MUZEYE KOYMAK. NE MOTORUNA NE ŞANZUMANINA BİR TORNAVİDA DEĞMEDEN ..
  iyi gunler

 • soner albayrak

  Soner Albayrak İstanbul

  03.06.2014 16:58

  F1 şanzımanlarda otomatikleştirilmişmidir? ve ben 20 bin tl ye kadar bi araba almak istiyorum honda civic yada jaaz 2004 model üstü bunlarda bi sıkıntı yaşarmıyım saygılarımla

 • kutsi

  Kutsi Nevşehir

  25.05.2014 20:57

  merabalr bir sorum olacak konuyla ilgili. triptonik vites suv aracim var DÜZ YOLDA boşa atmak şanzumana bi zarar verirmi yardimci olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler

 • Mehmet Sucaklı

  Mehmet Sucaklı İstanbul

  20.05.2014 00:33

  İlk bilgilendirme bakımından çok faydalı buldum. Teşekkür ederim.

 • Adnan Çelik

  Adnan Çelik Ankara

  15.05.2014 21:31

  Çok aydınlatırım, güzel bir açıklama yapmışsınız. Üniversite öğrencisi kızım için bir otomobil almak istiyorum, Ankara malum çok dere,tepe rampası bir şehir olduğu için yakıt tasarruflu, sorun çıkarmayan, rampalarda geri kaçırmayan,otomatik vites bir araç almak istiyorum. Buna göre hangi tip şanzumanı tercih etmeliyim. Teşekkürler

 • ali aydoğan şaşmaz

  Ali Aydoğan Şaşmaz İzmir

  02.05.2014 17:57

  RENO "NUN ULLANDIĞI EDC VİTESİN TORKUNUN BELLİ BİR DEĞER ÜZERİNE ÇIKAMADIĞI BELİRTİLMEKTEDİR. BU DURUMUN SONUÇLARI NELERDİR.NE MAHZURLAR YARATIR.?

 • Suat ÇELİK

  Suat Çelik Sakarya

  01.05.2014 13:38

  Hocam Yazınızı dikkatle okudum. Şu anda 2006 Model Ford Focus CMAX tdci cvt şanzıman almak üzereyim. Ama bu CVT şanzımanların çok problemli olduğunu söylüyorlar.2 Gündür içim içimi yiyiyor. Alsammı Almasammı. Sonuçta Memur olarak Çalışıyorum. Bütçem Sınırlı. Aracı aldıktan sonra böyle bir problemle karşılaşırsam çok üzülürüm. Siz CVT şanzımanın kaliteli ve uzun ömürlü olduğunu yazmışsınız. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 • cemal ozturk

  Cemal Ozturk Bartın

  26.04.2014 15:11

  2000 model otomatik honda civicim var rampada park yaptim geri manevra yapmam gerekti vitesi r ye taktim ayagimi frenden cektim daha gaza basamadan arac one yani rampa asagi kacti el freniyle kalktim bu normalmi acaba D de sorun yok cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler basarilar herkese sabirli dikkatli surusler

 • Ahmet Can Yavuz

  Ahmet Can Yavuz İstanbul

  15.04.2014 15:41

  Merhaba 2005 model Audi A 3 marka aracım trıptonic vites Aracım Gerı Ve Parkında sıkınta yok ancak ılerı gıtmıyor sebebı ne olabılır ?

 • Ali BABA

  Ali Baba Ankara

  09.04.2014 15:42

  acemilere tavsiyem 2003-2007 arası 2. el polo otomatik en güzeli, geri kaçırma sıkıntısı yok! vites geçişlerin de hissetmezsiniz

 • Ali BABA

  Ali Baba Ankara

  09.04.2014 15:38

  pejo alacaklara tavsiyem kesinlikle otomatik düşünmesinler anamı ağlattı, sanayicilerle akraba olduk, ver üçyüzver beşyüz, ayrıca yakıt beğenmeme gibi bir sorunu da var, lpg 'ye de çok uyumsuz ya arıza lambasını yakar ya da dururken yavaşlarken stop eder! hatta pejo alacağınıza bisiklet alın derim... Volkswagen Toyota alın bakın ben aldım ustalar küstü :)

 • Ali BABA

  Ali Baba Ankara

  09.04.2014 15:34

  pejo alacaklara tavsiyem kesinlikle otomatik düşünmesinler anamı ağlattı, sanayicilerle akraba olduk, ver üçyüzver beşyüz, ayrıca yakıt beğenmeme gibi bir sorunu da var, lpg 'ye de çok uyumsuz ya arıza lambasını yakar ya da dururken yavaşlarken stop eder! hatta pejo alacağınıza bisiklet alın derim... Volkswagen Toyota alın bakın ben aldım ustalar küstü :)

 • neslihan

  Neslihan İstanbul

  07.04.2014 19:20

  mrb ben 2005 model 1.3 dizel otomatik opel corsa aldım daha öncede megan ve honda kullandım benzinli yokuşda kaldığımda hiç kaymazdı ama bunda baya kayıyor el fireni desdeği ile kalkıyorum acaba geneli bölemi araclarda sıkıntımı var yoksa benım aracımmı sorunlu simdiden teşekkürler yorumunuzu bekliyorum

 • selim akdağ

  Selim Akdağ Ankara

  01.04.2014 10:21

  polo 1.4 benzinli DSG araç alma durumu var. dsg ler arızalanır mı, yoğun trafikte baskı-balata yıpranır mı. dsg ler ile ilgili riskler nelerdir. yokuş kalkış destek sistemi ile esp çok gerekli midir. (acemi şoförüm) teşekkür ederim.

 • Bülent

  Bülent Ankara

  30.03.2014 09:33

  EDC şanzımanlarda kırmızı ışık ya da durarak ilerleyen sıkışık trafikte boşa (N konumuna)doğru mudur?

 • sezgin

  Sezgin Kocaeli

  22.03.2014 21:36

  merhaba

  1996 model 1.6 GL otomatik opel astra almak istiyorum aracın şanzumanından seyir halindeyken ses geliyor acaba sorun ne olabilir? ve masrafı ne kadara çıkar.

 • enver

  Enver İstanbul

  18.03.2014 13:02

  merhabalar bende 1999 model 206 var bunun videsleri 3 2 ne işe yarıyor yokuş cıkarken bunlarımı kullanmam lazım veye bu videsleri hanki durumda kullanmam lazım teşekkür ederim

 • nisanur

  Nisanur Batman

  13.03.2014 23:08

  2004 otomatik opel şansıman kullanıcısıyım. vitez geçişleri 2 gündür kendini çok hissettirmeye başladı. servis bulunduğum ilde yok. ne yapmalıyım...

 • Ecem

  Ecem Denizli

  13.02.2014 12:48

  İyi günler. Otomatik vitesli araçlarda şanzuman yagi ve motor yagi kaç km.de değişmesi gerekir ? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim şimdiden..

 • Ecem

  Ecem Denizli

  12.02.2014 23:28

  İyi günler. Otomatik vitesli araçlarda şanzuman yagi ve motor yagi kaç km.de değişmesi gerekir ? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim şimdiden..

 • SERKAN AKTAŞ

  Serkan Aktaş Sinop

  12.02.2014 16:39

  merhaba. aracım 2003 megane 2 hb otomatik vites. Son zamanlarda aracımda ciddi oranda çekiş düştü. araç geri kaçırmaya başladı. yokuşta durduğum zaman kalkarken zorlanıyor. gaza yüklenmem gerekiyor. aracım 158 000 de, yağ değişimi ne zaman yapılmalıdır. servis konvertör arızalanmış dedi. eğer öyle ise yaklaşık tamir maliyeti ne kadar olur. bilgilendirirseniz sevinirim.

 • okan korkmaZ

  Okan Korkmaz Muş

  09.02.2014 23:51

  Slm ben 2008 model corolla mmt kullanicisiyim park fren konumu olmadigi icin aracta surekli n yani bosta birakip el freni cekmek Zorumda kaloyorum malum mus soguk memleket bunun bi cozumu varmi arac e konumunda birakmak mumkun degil zaten sizleein onerisi nedir..?

 • MEHMET GÜNEY

  Mehmet Güney Ankara

  03.02.2014 13:46

  öncelikle merhaba çocuğumda pejo 206 araç var yalnız bu araç 1400 motor otomatik vites araç bu aralarda dik rampalarda geriye kacırma ve kalkış yapamıyor bunun sebebi nedir aracı bır kac kişiye sordum ama kımısı baskı balata da sorun var dedı kımısıde bunlarda baskı balata olmaz şanzuman acılmadan yapılmaz yapılsada 2 bin ile 3 bin arasında masrafın olur dedıler araç 115 bın kılometrede benı aydınlatırsanız sevınırım saygılarımla acele cevabınızı beklıyorum

 • ibrahim

  İbrahim Kırıkkale

  26.01.2014 15:21

  iyi günler;Ben 2013 ford focus sedan otomatik 1.6 benzinli araç alma aşamasındayım.otomatik fitesinde birde S harfi var ve fites topuzunda önde ve sol yanında iki adet düğme var. sol yandaki büton S de iken nasıl kullanılır. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • bekir

  Bekir İstanbul

  20.01.2014 09:18

  selam ben bmw e 46 kasa 3.20d almayı düşünüyorum fakat teknik verisi tripronik şehir içi 100 km de 9.7 lt,manuel viteslisi 7.6 lt yaziyor,tripronik viteslisini alsam ve manuel modunda kullansam 9.7 lt mi yakar yada düz viteslideki gibi 7.6 lt mi yakar yani tripronik araçta manuel kullanım yakıt tasarrufu yaparmı şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

 • Fuat Dilmeç

  Fuat Dilmeç Şanlıurfa

  19.01.2014 16:39

  Yeni Golf 1.2 TSI DSG Şanzımanlı comfortline araca sahibim. Start ve stop ve auto hold sistemleri var. Arabamı atak frenine basarak durduktan sonra start stop devrede iken, D'den P'ye alma işlemi sırasında sanki motor start stop çıkarak çalışıp tekrar duruyor. Sonra el frenini çekip motoru kapatıyorum. Aslında bu sıra nasıl olmalı, yardımcı olursanız sevineceğim.

  Saygılar

 • Tolga

  Tolga İstanbul

  19.01.2014 07:26

  29.12.2013 07:09 tarih ve saatteki soruma cevap alamadım. Ayrıca D'nin altındaki 1. ve 2. viteslere, diğer R, N ve D'deki kadar vites kolunu tam sola çekmeden hafif sola çekerek 1. ve 2. vitese geçirebiliyoruz. Bunu da tesadüfen öğrenmiş oldum. Yukarıda da bahsettiğim gibi Honda CR-V otomatik vites konusundaki bir takım bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için 29.12.2013 07:09 tarih ve saatteki sorularıma cevap arıyorum. İlgili herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

 • nursen

  Nursen İstanbul

  16.01.2014 11:57

  Merhabalar ,
  8 Ocak da pejo 207 otomatik vites araba aldım daha önce 2010 da pejo 206 kullanmıştım ancak onda bu kadar zorlanmamıştım 206 kaydırmıyordu bu kadar bu cok kaydırıyor herkese sordum kullanımınla alakalı dedı.Inanıyorum dedıklerıne cunku bı erkek kullandıgı zaman benım kaydırdıgım kadar kaymıyor abım kullanınca da ole sızden ogrenmek ıstedıgım arabamı cok sevdım ısındım ancak bu gerı kayması benı sogutuyor ve korkutuyor alısır mıyım alısmam ıcın ne yapmam gerekıyor tesekkurler

 • nursen

  Nursen İstanbul

  16.01.2014 11:56

  Merhabalar ,
  8 Ocak da pejo 207 otomatik vites araba aldım daha önce 2010 da pejo 206 kullanmıştım ancak onda bu kadar zorlanmamıştım 206 kaydırmıyordu bu kadar bu cok kaydırıyor herkese sordum kullanımınla alakalı dedı.Inanıyorum dedıklerıne cunku bı erkek kullandıgı zaman benım kaydırdıgım kadar kaymıyor abım kullanınca da ole sızden ogrenmek ıstedıgım arabamı cok sevdım ısındım ancak bu gerı kayması benı sogutuyor ve korkutuyor alısır mıyım alısmam ıcın ne yapmam gerekıyor tesekkurler

 • ERDAL KÖSE

  Erdal Köse Eskişehir

  13.01.2014 09:16

  Aracım 2001 model Ford Focustur. Araçtali vites üzerindeki turbo basılı olduğu zaman ışık yanıyor.
  Yakıt yönünden veya normalde otomatik vites üzerindeki bu ışık yanmalı mı? yoksa yanmamalımıdır?
  Kullanım nasıl olmalıdır. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi günler

 • ilhan

  İlhan İzmir

  03.01.2014 17:36

  ben toyota corolla dizel d4d otomatik vites bir araç bakıyorum. sitede pek önermiyorlar. çok çabuk debriyaj balatasını bitirir gibi ve yokuş kalkış desteği olmadığını kaydırılır olduğunu ayrıca da yokuş çıkarken ve inerken manuel kullanılması gerektiğini yazıyor. daha önce tam otomatik era hyundai kullandım. hiçbir olumsuzluk yaşamadım. size sorum, bu toyota 4d4 olan araç alınır mı. yazılanlar doğrumu ve kaydırma - yokuş çıkış,inişte manuel mi kullanacağım bir yardımcı olursanız sevinirim. iyi akşamlar.

 • Berkay

  Berkay İstanbul

  02.01.2014 20:50

  Skoda süperb 1.6 tdı dsg elegance. Önerimdir

 • Tolga

  Tolga İstanbul

  29.12.2013 09:09

  2003 Model otomatik Honda CR-V 2.0 ES kullanıcısıyım. Aracım kış şartında karda kaldığında arka tekerlekler otomatik olarak devreye girmedi ve viteste D konumunun altındaki 1 ve 2'yi denemek istedim ancak vites kolu 1'e ve 2'ye geçmedi. Honda CR-V'ler 4 çeker mi, 2 çeker mi? Ön tekerlekler patinaj çekmeye başladığında arka tekerlekler otomatik olarak devreye giriyor mu? Vitesteki 1 ve 2 konumunu nasıl kullanıyoruz? Eminim benim gibi bir çok Honda CR-V kullanıcısı bu soruların cevabını bilmiyordur veya müthiş derecedeki bilgi kirliliğinin ortadan kalkacağını değerlendiriyorum. Teşekkürler.

 • ümit

  Ümit Konya

  28.12.2013 20:28

  slm..ben opel vectra c kasa almayı düsünüyorumm otamatik fites olmasını istiyorumm .opelin otamatik sanzımanı nasıl.iyimidir..sıkıntı cıkarırmı..kullanırken sorun cıkarırmıı.otomatik sanzımanlı hangi araclar iyidirr bilgi alabilirmiyimm sizdenn

 • sinan boyraz

  Sinan Boyraz Adana

  21.12.2013 04:42

  Opel astra 1.6 benzinli otomatmik vites eastyonik yari otomatik motor araba almayi dusunuyorum.onerirmisiniz.baska onerebileceginiz otomatik vites araba varmiydi.sehir icinde kullanacagim aile arabasi...

 • idris

  İdris İstanbul

  12.12.2013 12:00

  Merhaba arkadaslar ben ilkdefa opelastra 2007 dizel enjoyaldim nedemdir bilmiyorum hesaplamama gore km de370 tl yakiyorgibi kulananlar 220 250 yakardiyor neden cokyakiyor tesekurler

 • ali kirişci

  Ali Kirişci Bursa

  11.12.2013 14:14

  iyi günler,
  ben i30 otm dizel alacağım bu şanzıman hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

 • Sedir ceyhan

  Sedir Ceyhan Ankara

  26.11.2013 21:44

  Otomatik vites gerçekten konformuş

 • büşra

  Büşra İstanbul

  21.11.2013 18:03

  merhaba 98 polo otomatik vites aracım var arabayı ilk çalıştırdığımda vitese gecmıyor D de ıken arkaya gıdıyor gaza basıyorum sankı el frenı cekılı gıbı gıtmıyor bıraz daha yuklendıgım zaman D ye gecıyor neden olabılır.Ayrıca R ye taktıgım zaman da arkaya gıtmıyor sorun ne olabılır

 • bulent

  Bulent İstanbul

  17.11.2013 20:56

  selamunaleykum bır konu hakkında yardımınıza ıhtıyacım var 99 model 1.6ies otomatık model arac kullanıyorum sadece sabahları yanı gun ıcerısınde arac cok durdurgu zman calıstırınca pde ıken calıstıyorum cok guzel calısyorum sıkıntı yok fakat d4 cekınce kır kır kır seklınde ses gelıyor fakat 1 dakıka sonda ses gıdıyor sebebı ne olabılır yada bu durum normalmı sogukken yapıyor ısınınca sıkıntı yok gecısler vıtes olarak harıka yardımcı olumusunuz

 • Hakkı CİN

  Hakkı Cin Manisa

  07.11.2013 16:11

  Merhaba,öncelikle bize servislerin veya tamircilerin ötesinde kaliteli ve anlaşılır bilgiler verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.
  Aracım opel meriva 1.6 easytronik.
  vites geçişlerinde 2. vites hariç çok memnunum.
  1den 2ye geçişlerde aşırı bir vurma aracı sallama oluyor.diğer vitesler ise harika.hiç anlamıyorum bile.
  acaba bu bir sorunmu yoksa kronik olarak
  bütün yarı otomatik araçlarda böylemi?
  Şahsen ben diğer vitesler 3-4-5 hissettirmiyorsa 2. vitesinde hissettirmemesi kanaatindeyim.Bir usta bana motor takozları,akslar ve birkaç birşey daha söyleyip değişirse minimuma iner dedi.Fakat ben iyice öğrenmeden aracımı kurcalatmak istemiyorum.
  İnanın Çok severek biniyorum fakat bu vurma beni aracımdan soğutacak diye korkuyorum.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • kamil colak

  Kamil Colak İstanbul

  05.11.2013 11:25

  1 sorum oglum ranpa asagi giderken 1/2 kere n konumda inmis zarari olmusmudur.
  2 sorm ranpa yukari cikarken hic ama hic cikmadi sanki vitesi dusurmemis gibi
  Fakat simdi oyle birsey yok bu sebebin n konumunda kullanmakla ilgisi varmidir
  Saygilarimla

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu Kocaeli

  04.11.2013 02:43

  @Özlem hanım
  Frenin vitesle bir ilgisi yoktur. Fren tutmuyorsa bunun başka bir sebebi olmalı.

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu Kocaeli

  04.11.2013 02:42

  @Kamil Colak bey
  Malesef ne dediğinizi anlamak zor. Ama her halükarda otomatik vitesli araçların hareket halindeyken N konuma alınmaması gerektiğini söyleyebiliriz.

 • kamil colak

  Kamil Colak İstanbul

  03.11.2013 12:27

  Arkadaslar bir soru sorduk ama kimse cevaplamadi

 • kamil colak

  Kamil Colak İstanbul

  23.10.2013 12:08

  oglum ranpaasagi bosta inmis n konumda ben araba yi ranpa yukai cikmadi bun dan midir acaba araci yeni aldik pejo 206 yardim ci olurmusunuz sevinirim saygilar

 • özlem

  Özlem İzmir

  23.10.2013 00:30

  Merhaba, Otomatik viteste n de takılıyken yokuş aşağı inerken frenin tutmaması gibi bir sorunla karşılaşılabilir mi?

 • murat deli

  Murat Deli Sakarya

  21.10.2013 21:34

  merhaba ben engelliyim otamatik bir araç almak istiyorum bana 2. el otamatik araç önerirmisiniz hatta birkaç tane önerirseniz sevinirim

 • ismail

  İsmail Kayseri

  15.09.2013 11:14

  Merhaba otomatik dsg şanzıman lı bir arac mesela kirmizi ışığa yaklaşırken boşa alinirmi veya boşta gitmesi neden zararlıdır

 • MESUT ÖREN

  Mesut Ören Kahramanmaraş

  14.08.2013 23:45

  97 toyota gli otomatik kullanıyorum, iki aydır D konumunda kullanırken 80 km. hıza ulaşana kadar vites deyişmiyor.80km hızdan sonra normale dönüyor.Burdaki ustalar anlamıyorlar sebebi ne olabilir?TEŞEKKÜR ederim.

 • ERGIN

  Ergin Tekirdağ

  13.08.2013 15:41

  hocam 2007 model 1.6 TDI sedan ford focus ghia otomatik vites aracım war. Geçtiğimiz kasım ayından beri binıyorm.aracım inanılmaz seri we cok memnunum. Ancak cok onemli bır sorunum war.cıldırmak uzereym cunku servıs 2saat boyuna b.sayara bagladı ama sorunu bulamadı. Aracımla trafın durma anlarna geldigmde yani aracla cok yawaşladığımda araç titreyerek stop edyo.sanki manuel vites gbi araci viteste unutmusuz gbi.sonra P ye alyorm tek seferde calsyo.braz gidip yawaslayınca yıne stop ediyo.tam stop ederken durma noktasında hemen N ye alrsam stop etmyo.uzun yoldada problem yok,araç canawar gbi.ama durmaya yakın yawaşlayınca cok sert bi sekilde stop ediyo. Bi fikr sahıbıysenız cewaplarsanız sevinirim.

 • cengiz

  Cengiz İzmir

  08.08.2013 06:52

  ( gear position N only with engine on ) 2002 bmw 7.45 devamlı yukardaki ikazı veriyor ve aracı çalıştıramıyorum ne yapmalıyım

 • muzaffer tığlı

  Muzaffer Tığlı İstanbul

  06.08.2013 11:50

  97 toyota 1.6 gli model otomatik aracım vitese park halinde geçerken vurma yapıyor. yokuşta kalkarken viteste geri kaçıyo herkes farklı bir şey söylüyor kafam karıştı lütfen yardımcı olurmusunuz.

 • tuba

  Tuba İstanbul

  31.07.2013 12:15

  30.000 - 40.000 arasını geçmeyen, tam otomatik vites,küçük boy, otomatik park etme özelliği, motor gücü yüksek , az yakıt harcayan, arkayı görmeyi yarayan kamera ve yanları görmeyi yarayan sensör sistemi olan var mıdır? varsa hangi marka ve modeldir?

 • mesut

  Mesut Hakkari

  20.07.2013 16:02

  1997 model toyota corolla GLİ modelinde otomatik arac kullanıyorum R konumuna aldığımda 2 saniye geç kalkıyor,D konumuna aldığımda arabaya kısa bir vurma yapıyor birde memleket hep rampa bende hızlanma için önce 1 sonra 2 konumda hızlandırıyorum ondan sonra D konumuna atıyorum acaba yaptığım doğrumu.

 • ferhan

  Ferhan Sakarya

  17.07.2013 02:12

  sa...2008 otomatik toyota corolla elegant m/m dizel otomatik 1.4 D4 araç aldım. p yok n var..n(boşta)f1 şanzıman kullanırken vitesin triptonikte mi olması gerekir?(sağlıklı kullanım için)

 • Haşim

  Haşim Çorum

  16.07.2013 12:16

  97 model honda civic otomatik vitesi nasıl bilgi alabilirmiyim?

 • eda

  Eda Ankara

  10.07.2013 13:05

  merhabalar, toyota yarisin vitesi tam otomotik mi yoksa hem manuel hem de otomotik denilen tiptonik mi? yariste bu durumdan kaynaklanan sorunlar yaşanabilir mi? micranın otomotik vitesiyle karşılaştırılrsa hangisi tercih edilmelidir?

 • Sedat Atıl

  Sedat Atıl İzmir

  22.06.2013 15:37

  Selam. Kia Picanto otomatik vites araç alma düşüncesindeyim. Çift kavrama şanzıman olduğu söylendi. Sorun yaşarım diye korkuyor ve tereddüt ediyorum. Bu konuda bilgi verir,aracı alıp almamam konusunda öneride bulunur musunuz. Artıları ve eksileri nelerdir. Başka modellerin hangi versiyonlarını düşünmem gerekir. Teşekkür ederim.

 • fatih veli

  Fatih Veli Düzce

  18.06.2013 15:10

  iyi günler ben 2.0 motor otomatik vites toyota avensis almak istiyorum fakat uzun ömürlü olurmu otomatik vites sorun yaratırmı yakıt olarak fazla yakıt yakarmı emin OLAMIYORUM BİLGİNİZ VARSA EĞERBİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM

 • adem

  Adem Rize

  09.06.2013 22:30

  Selam Metin bey,
  Uzun zamandır otomatik vites araç bakıyorum bir türlü karar veremedim.Çift kavrama(tam otomatik vites) araçlara bakıyorum.Sorunsuz otom.vitesli bir aile arabası bakıyorum,35-45 arası bütcem var,ne önerirsiniz?

 • ahmt veli

  Ahmt Veli Adana

  30.05.2013 01:35

  Renaultların canına okusanız da sorun çıkarmıyorlar,sessiz,titremesiz gidiyorlar. İş paraya gelince yine en ucuzu,sağlamı reno oluyor Türkiyede.

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu Kocaeli

  28.05.2013 15:57

  @Feyza hanım
  Ceed ve i30'da geri görüş kamerası, ön ve arka park sensörleri mevcut. Diğer marka modellerin üst donanım seviyelerinde park sensörleri var fakat geri görüş kamerası hepsinde donanım paketi içine dahil değil, bazılarında opsiyonel olarak alınabiliyor.

  Hava yastıkları artık hemen hemen tüm araçlarda standart donanım haline geldi. Hepsinde de ön, arka yolcu hava yastıkları, yan perde hava yastıkları mevcut.

  Araçların diğer donanım farklarını markaların web sitelerinden karşılaştırma yaparak daha iyi görebilir ve en doğru kararı o şekilde verebilirsiniz

  1.4 TSI DSG COMFORTLINE ile 1.2 TSI DSG COMFORTLINE arasında donanım olarak bir fark mevcut değil, sadece motorlar (ve dolayısıyla aracın gücü) farklı. Sizin için performans ikinci plandaysa ve daha az yakıt tüketimi istiyorsanız 1.2 TSI ihtiyacınızı görecektir.

  MIDLINE ile COMFORTLINE arasında elbette farklılıklar mevcut. Burada tek tek farkları yazmak zor ama markanın web sitesinden iki farklı donanımı karşılaştırabilirsiniz.

 • feyza

  Feyza İstanbul

  28.05.2013 15:46

  yeni golf 1.2 TSI 105 DSG MİDLİNE PLUS ile 1.2 TSI 105 DSG COMFORTLİNE arasında ve
  1.4 TSI 122 DGS COMFORTLİNE
  arasında farklar nelerdir? istediğim özellikler hangisinde mevcut tur?

 • Feyza

  Feyza İstanbul

  28.05.2013 15:16

  Ayrıca otomatik park etme özelliği, hava yastığı, arkayı ve yanları görmeyi yarayan kamera sistemi olan var mıdır?

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu Kocaeli

  28.05.2013 14:50

  @Feyza hanım;
  Şu araçlar arasından bir tercih yapabilirsiniz:

  Kia Cee'd-Hyundai i30
  İki araç arasında çok az fark mevcut. İkisinin de otomatik vitesi sorunsuz ve fiyat/performans oranı iyi. Ama ne yazık ki dizel otomatik olmalarına rağmen yakıt konusunda çok ekonomik değiller.

  Citroen C4
  Araçtan performanstan ziyade ekonomi beklentiniz varsa birinci tercihiniz bu olabilir. Yakıt tüketimi konusunda çok cimri. Ancak otomatik vitesi biraz eski teknoloji.

  Volkswagen Golf
  60.000 TL'nin biraz daha üstüne çıkabiliyorsanız en iyi tercih bu olabilir. Hem konfor, hem sorunsuz otomatik vites hem de yakıt tüketimi açısından verdiğiniz paranın tam karşılığı.

  Audi A3 Sportback
  VW Golf'ü stil açısından cazip bulmuyorsanız diğer tercihiniz yine benzer bir şekilde fiyatlandırılan A3 Sportback olabilir.

  Peugeot 208
  En ekonomik seçenek bu olabilir. Hem yakıt tüketimi açısından hem de stil açısından kaydadeğer bir model. Bunun da tek handikapı otomatik vitesinin diğerlerine nazaran daha kötü bir performansa sahip olması.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 • feyza

  Feyza İstanbul

  28.05.2013 14:27

  40.000 ve 60.000 arası (otomatik vites)ve az yakıt tüketen (dizel olan tercihim) olmasını istiyorum. otomatikleştirilmiş olmayan, 5 kapılı ve kullanışlı, çok büyük olmayan bir araba var mıdır? öneriniz nedir?

 • temel

  Temel İstanbul

  25.05.2013 17:29

  anlatımı başarılı buldum

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu İstanbul

  19.05.2013 02:44

  @Umut Bey
  Volvo her anlamda teknolojik olarak oldukça sorunsuz bir markadır ancak yakıt tüketimi açısından bütçenizi zorlayabilir. Üstelik 1.4 motordan 2.0 motora geçiyorsunuz, haliyle fark çok olacaktır.

 • umut tugay

  Umut Tugay Adana

  18.05.2013 23:26

  Volvo s40 2.0 2000 model volvo ların otomatik vitesleri nasıl ekonomik çalışıyormu şu anda fiat 1.4 aracım var manuel yakıt tüketimi bana nasıl yansır

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu İstanbul

  12.05.2013 17:51

  @Mustafa bey
  Honda Civic 125 ps gücünde bir araç. Bu da bir aile otomobili için gayet yeterli performans demek. Şanzımandan kaynaklı yokuşta bayma gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak araç çok yüklüyken veya yokuşun sahiden çok çok kötü olduğu durumlarda vites düşürmeniz gerekebilir. Ki Honda'nın otomatik vitesi araç zorlandığında bunu zaten otomatik olarak yapmaktadır.

 • mustafa

  Mustafa Adana

  12.05.2013 17:26

  Elinize sağlık ama bi sorum olacaktı 2013 model honda civic elegance eco lpgli otomatik vites araç alıyorum f1 şanzıman yokuşta arac bayarmi birde bu araçla ilgili görüş ve tavsiyelerinizi alabir miyim ?

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu Kocaeli

  10.05.2013 23:24

  @Günan Şahin

  Hayır, manuele almak zorunda değilsiniz. Otomatik vitesler zaten sürekli "otomatik" olarak kullanacağınız düşünülerek yapıldıklarından sürekli otomatik olarak kullanmanın aracın şanzımanına zarar vermesi diye bir şey söz konusu değil. Güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • Günan ŞAHİN

  Günan Şahin Ordu

  10.05.2013 10:56

  MRB
  Tiptronik vitesli araçla şehir içi yada yokuş yukarı çıkarken vitesi manuel konuma almak gerekirmi almazsak şanzımana bir zararı olurmu.

 • Metin Hatemoğlu

  Metin Hatemoğlu Kocaeli

  03.05.2013 14:17

  @Ebru
  Hem toyota yaris, hem de nissan micra otomatik vitesli araçlar içinde oldukça sorunsuz ve makul yakıt tüketim değerlerine sahip iyi araçlardır. pejo 206 ise yakıt tüketimi açısından oldukça ekonomik olmasına rağmen otomatik vites teknolojisi açısından diğer iki modelden biraz geride kalmakta. tam otomatik değil, otomatikleştirilmiş vites kullanıyor ve bu da biraz daha kemikli vites geçişleri anlamına geliyor.

  @ali selçuk
  yakıtı manuele denk otomatik vitesli araç önermek hayli zor. toyota'nın hybrit yaris'i önerilebilir ama o da uygun fiyatlı değil. hakeza yeni golf'ün aktif silindir yönetimi sistemine sahip modeli de ekonomik tüketim değerlerine sahip ama o da yüksek fiyatlı. siz tam olarak hangi fiyat aralığında bir araç istediğinizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

  @garip
  cvt otomatik şanzıman esasen oldukça sorunsuzdur. en sorunsuz otomatik vitesli modelleri üretmekle tanınan honda dahi tüm araçlarında bu vites teknolojisini tercih etmektedir. ancak ford'un bunu nasıl kullandığı ve ne gibi mekanik arızaları olduğunu bilemiyorum.

 • Ebru

  Ebru Ankara

  03.05.2013 13:20

  Çok teşekkürler bilgi için ben ehliyeti yeni aldım ve arsba sahibi olmak istiyorum önce özel ders slıcam tabii ben bir bayan olarak hangi aracı almalıyım benim aklımda toyota yaris ve nissan mikra veya pejo 206 olabilir bide sıfırmı alsam 2. Elmi şimdiden teşekkür ederm ankara

 • Ali Selçuk

  Ali Selçuk Isparta

  13.04.2013 11:57

  hem manuel mem otomatik uygun fiatlı olan ve yakıtı manuel gibi olan önerdiğiniz araç var mı.. Kolay gelsin...

 • GARİP

  Garip Ankara

  05.04.2013 03:00

  selam.benim sizden ricam almak istediğim 2006 model ford 1.6 tdci focus c mac Ghia modelinde bulunan CVT şanzumanının çok arıza yapması gibi duyumlar almam ve tercih etmemem gerektiği yönde arkadaşlar.kuşkulandırdılar.sizin önerilerinize ve açıklamalarınıza ihtiyacım var .yardımcı olursanız çok memnun olurum.selamlar.

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı