İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

2. el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli.

10 Ocak 2013, 01:22

 

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

İnsanların evden sonra en çok para ödemek zorunda kaldıkları ihtiyaç otomobildir. Haliyle bir otomobile para veren herkes, miktarı ne olursa olsun parasının tam karşılığını almak ister. İşte bu sebeple ikinci el oto alırken dolandırılmamak, alacağınız araca güvenle binebilmek için dikkat edilmesi gereken pek çok konu var.

 
Her şeyden önce ihtiyacınıza göre belirlediğiniz aracınızı almadan önce hem pazardan hem de internet üzerinden fiyat araştırması yapmayı unutmayın. Özellikle internet üzerindeki ikinci el otomobil ilanlarında bir miktar pazarlık payı bırakıldığını göz önünde bulundurun. Çevrenizden bu konuyla ilgilenen ya da yakın dönemde araç almış birileri varsa onlardan yardım isteyin. 
 
Araç satın almak için izleyebileceğiniz 3 adet yol mevcut.
1) Yetkili bayilerin genellikle takas yoluyla sıfır araç sattıkları müşterilerinden kalan ikinci el araçları.
2) İlinizde bulunan otomobil galerilerinden.
3) Doğrudan ya da internet üzerinden ulaştığınız araç sahiplerinden.
 
Size uygun olan satın alma yöntemini seçtikten sonra bütçenize uygun araç seçiminizi yapın. Ve bulduğunuz aracı aşağıdaki adımları izleyerek detaylı bir incelemeden geçirin:
 
Hazırlık Aşaması
1) Aracı incelemek için her zaman gündüzü seçin. Hatta mümkünse yağmursuz, güneşli bir gün olmasına dikkat edin.
2) Aracı yalnızca yeterince vaktiniz olduğu bir zaman diliminde inceleyin. Acele etmeniz gerekmesin.
3) Ne kadar dikkatli incelerseniz inceleyin mutlaka ayrıca bir ustaya göstermeniz gerektiğini unutmayın. Bu sebeple alacağınız aracın markasının yetkili servisinden ya da tanıyıp güvendiğiniz bir ustadan expertiz ve inceleme için randevu alın. Hangi servise, ustaya göstereceğinizi satıcıyla paylaşmayın.
4) Deneme sürüşü yapmak için güzergah seçin.
5) Güvendiğiniz ve bu konulardan az-çok anlayan bir dostunuzun size eşlik etmesini sağlayın. 
6) Aracı incelemeye gitmeden önce aracın plakasını 5664'e mesaj olarak gönderip aracın kayıtlı hasarı olup olmadığını öğrenin. (Bu işlem ücretlidir)
 
İnceleme
1) Aracın etrafını dikkatlice dolaşarak araçta pas, çürük, ezik izleri var mı gözlemleyin. 
2) Araçla ilgili satıcıya aklınıza gelen her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin. 
3) Otomobili kaportasından döşemesine, motorundan şanzımanına dek tüm detaylarıyla inceleyin. 
4) Aracın hareketli parçalarının yerine tam oturup oturmadığını, parça birleşim yerlerinin arasındaki açıklığı dikkatlice inceleyin.
5) Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını not alarak ruhsattaki numaralarla karşılaştırın. 
 
Bu basit inceleme aşaması sona erdikten sonra araçla mutlaka test sürüşüne çıkın. Aracı en az 10 km kullanın. Vaktiniz müsaitse 20 km ve üstü kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Bu test sürüşü aşamasında aracın frenlerine, vites geçişlerine, motordan gelen sese dikkat edin. 
Tüm bu sürecin sonunda araçla ilgili kafanızda herhangi bir sorun kalmamışsa almadan önce son adım olan profesyonel inceleme için daha önce randevu aldığınız servis ya da ustaya götürün. Siz ne kadar incelemiş olursanız olun mutlaka ustaca gizlenmiş kusurlar olabileceğini unutmayın ve bu sebeple bu adımı sakın atlamayın. Gideceğiniz servis ya da yetkili satıcıda motor ve diğer yürüyen aksamının yanında aracın kaportasını profesyonel araçlarla incelettirmeyi unutmayın.
 
Servisten ya da ustadan aldığınız rapor doğrultusunda aracın herhangi bir kusuru olmadığına tam olarak emin olduktan sonra satıcıyla pazarlığınızı da tamamladıysanız alışverişinizi tamamlamak üzere noterin yolunu tutun. Artık araç alım-satım işlemleri noter üzerinden kısa sürede tamamlanmaktadır. Burada aracın borcu ya da hacizlik bir durumu varsa ortaya çıkacaktır. 
 
Aracınızı kazasız belasız, sevdiklerinizle güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı