Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio

2013'te yeni motor seçenekleri ve otomatik şanzımana kavuşacak Renault Clio'nun 4. neslini inceledik.

06 Kasım 2012, 01:26

 

Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio

  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio
  • Kısa İnceleme: Yeni Renault Clio

 

Türkiye'de satış rakamları açısından B sınıfı araçların lideri konumundaki Renault Clio; bugüne dek ekonomi odaklı tercih edilen bir otomobilken ekonomik olma iddiasını da sürdürerek görsel açıdan tümüyle yenilendi ve 4. nesli kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu sınıfta eşine pek rastlanmayan ince tasarım detayları (örneğin arka kapı kollarının gizlenmesi gibi), De'zir konseptinden alınma büyük Renault logosu barındıran görkemli ızgarası, hiç olmadığı kadar sportif görünümüyle şaşırtan Renault Clio şimdilik 2 farklı motor seçeneği ve start stop teknolojisiyle satışa çıkarıldı. 
 
Sürüş Keyfi
Yeni Renault Clio eski neslinden kuşkusuz daha keyifli bir araç. Selefinden 100kg daha hafif olan araç daha çevik ve daha kararlı. Hafif ve kolay kullanımlı aracın kabini gürültüsüz. 1.5 dCi motor bile kabinin sessizliğini bozamıyor. Yüksek hızlarda bu sessizlik yerini yol ve rüzgar sesine bırakırken yine de sınıf standartlarına göre kabul edilebilir seviyede kalıyor.
 
Konfor
Aracın şık konsol tasarımı daha üst sınıf bir araç kullandığınız hissi veriyor. Sürüş pozisyonu gayet iyi. Kabin çok geniş değil ama boğmuyor. Görüş açıları yeterli. Düşük hızlarda dizel motora rağmen sessiz kalmayı başarıyor. Yeni Renault Clio'nun  süspansiyonları biraz sert ama bozuk zemin haricinde iyi iş çıkarıyor. Kabinde kullanılan malzemeler çok iyi değil ama işçilik iyi görünüyor. Konsol tasarımının yarattığı üst sınıf hissini sert plastikler biraz törpülüyor.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Araç yapı itibariyle kaliteli ve dayanıklı görünüyor. Buna ilaveten EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldız aldı. Aynı teste tabi tutulan sınıfındaki diğer araçların pek çoğundan daha yüksek notlar almayı başaran araç standart olarak ESC, ABS, Acil Fren Yardımı gibi donanımları bünyesinde barındırıyor. İlave donanım olarak park sensörü, geri görüş kamerası da eklenebiliyor.
 
Kullanışlılık
Arka kapı kollarının gizlenmesiyle 3 kapılı görünen bu 5 kapılı araç selefinden daha uzun dingil mesafesi ve daha geniş gövdeye sahip. İç hacmi toplamda 12 lt genişleyen aracın pek çok pratik eşya gözü ve 2 bardak tutacağı var. 7 lt'lik torpido gözüyle kullanışlılığını artıran araç 300 lt'lik bagaja sahip. Arka koltuklar yatırılarak 1146 lt bagaj hacmi elde etmek mümkün.
 
Yakıt Tüketimi
Yeni Renault Clio'nun 75 bg gücündeki benzinli 1.2 16v motoru ortalama 100 km'de 5.5 lt yakıt tüketirken 1.5 dCi motoru 3.6 lt yakıt tüketim değerine sahip.
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Renault Clio bu sınıfın lider modellerinden birisi. Daima alıcı kitlesi hazır ve ikinci el piyasası oldukça hareketli bir model. Görsel açıdan yenilerek hitap ettiği kitlenin beğenilerinin biraz dışına çıkmış görünen bu yeni nesliyle beraber Renault Clio eski başarısını tekrarlayabilir mi bunu zaman gösterecek. Ancak style açısından ortaya kesinlikle alınası bir araç ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu yeni versiyonla beraber rekabetçi fiyatından ödün vermek zorunda kalmış görünen Renault uygun satış koşullarıyla bu handikapın aşılmasını sağlayabilir.
 
Güncel Satış Bilgileri ve Fiyatı:
Yeni Clio Joy 1.2 16v 75 bg: 29.990 TL
Yeni Clio Touch 1.2 16v 75 bg: 32.490 TL
Yeni Clio Touch Turbo 90bg Start&Stop: 34.990 TL
Yeni Clio Touch 1.5 dCi 75 bg: 38.990 TL
Yeni Clio Touch 1.5 dCi 90 bg Start&Stop: 40.990 TL
Yeni Clio Icon 1.2 16v 75 bg: 33.990 TL
Yeni Clio icon Turbo 90 bg Start&Stop: 36.490 TL
Yeni Clio Icon 1.5 dCi 75 bg: 40.490 TL
Yeni Clio Icon 1.5 dCi 90 bg Start&Stop: 42.490 TL
 
(Fiyatlar 6 Kasım 2012 itibariyledir)
Artılar: style sahibi çekici tasarımı, sportif duruşu, yakıt tüketimi
Eksiler: direksiyon kötü, malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım