Kısa İnceleme: Toyota Yaris

Türkiye'de hybrid versiyonu da satışta olan yeni Toyota Yaris'i inceledik.

27 Kasım 2012, 00:41

 

Kısa İnceleme: Toyota Yaris

  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris
  • Kısa İnceleme: Toyota Yaris

 

Tamamen yenilenen Toyota Yaris; sınıfının en iddialı modellerinden birisi. Selefinden daha geniş iç hacim sunan ve teknolojik açıdan daha da geliştirilmiş bu yeni model görsel açıdan da eskisinden çok daha başarılı. Eski kasasından 100mm daha uzun olan aracın bagajı da daha geniş.
 
Sürüş Keyfi
Her açıdan eskisinden daha gelişmiş duran araç sürüş keyfi açısından da öyle olması beklenirken bir şeyler eksik kalmış gibi. Sürüş dinamikleri sürücüyü sarmaktan, aracın içine çekmekten uzak. Ford Fiesta deneyimiyle küçük bir aracın ne kadar keyifli olabileceğini bildiğimizden Yaris'in bu zevksiz sürüşü oldukça can sıkıcı hale geliyor. 
 
Konfor
İç malzemeler biraz kalitesiz duruyor. İç hacminin selefine göre genişlemesi bu konuda Yaris'e artı değer katmış ama konfor ve rahatlık açısından iyi bir puan almasına yetmiyor malesef. Zira aracın sert süspansiyonları yoldaki tüm tümsekleri hissettiriyor. Bozuk zemin konusuna girmeye bile gerek yok. Araç şehir içi düşük hızlarda sessiz bir sürüş imkanı sağlarken yüksek hızlarda ve otoyolda yol sesi, rüzgar sesi ve motor sesi biraz rahatsız edici hale geliyor.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Bir Toyota alırken insanlar en çok onun güvenilir olmasına bakıyor ve yeni Yaris de Toyota'nın bu ününü haklı çıkaran araçlardan. EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldızla ayrılan aracın tüm versiyonları yeterli güvenlik donanımına sahip ve araçta kullanılan malzemeler de dayanıklı gözüküyor. 
 
Kullanışlılık
Selefinden style haricinde en çok geliştiği alan bu yönde olmuş. Araç her anlamda eski kasasından daha kullanışlı bir profil çiziyor. Kolay kullanımlı konsolu, hem ön hem de arka yolcular için yeterli baş ve diz mesafesi, 286 lt bagajıyla ve konsoldaki teknolojik yenilikleriyle kullanışlılık açısından alıcısını pişman etmeyecek bir araç.
 
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Toyota sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada en çok güvenilen markalardan birisi. Yaris de Toyota'nın beğenilen modellerinden fakat fiyat performans açısından şimdi daha iyi rakipleri var. Ama rakiplerinin çoğundan daha iyi bir ikinci el karnesine sahip aracın imaj açısından da iyi konumda olduğunu belirtelim. Baz modeli erişilebilir fiyatlarla satışa sunulurken araçtan maksimum verim alabileceğiniz donanım seviyelerinde fiyat biraz artıyor. 
Artılar: geniş iç hacim, verimli motorlar, hybrid seçeneği
Eksiler: iç malzeme kalitesi yetersiz, hissiz sürüş, sert süspansiyonlar

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım