Kısa İnceleme: Mazda 2

Mazda'nın mini hatchbacki mercek altında.

28 Kasım 2012, 02:47

 

Kısa İnceleme: Mazda 2

  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2
  • Kısa İnceleme: Mazda 2

 

Mazda 2; Opel Corsa ve Ford Fiesta ile yarışıyor, onlar kadar popüler değil belki ama kesinlikle sürmesi keyifli bir araç. Sınıfı için style sahibi sayılabilecek tasarımı ile göz dolduran araç zengin standart donanımıyla da gözde.
 
Sürüş Keyfi
Türkiye'de yalnızca 1.5 benzinli motoru satışta olan Mazda 2'nin sürüş keyfi standardın üstünde. 102 hp beklentileri karşılamaya yetiyor. Daha iyi performans verilerine sahip 1.6 dizel versiyonunun da getirilmiş olmasını isterdik. Araçta kullanılan otomatik vites biraz zamanının gerisinde kalmış. Sorunsuz ama manuel vitese göre daha kötü bir performans sergiliyor. Yolda genel olarak çevik bir karakter sergileyen aracın yumuşak direksiyonu sürüşü kolaylaştırıyor. 
 
Konfor
Mazda 2 bu konuda sınıfının iyilerinden değil. Sert sürüş karakterli araç özellikle bozuk yollarda can sıkıyor. Aynı zamanda kabin gürültülü. Yüksek hızlarda rüzgar sesi çok fazla duyuluyor.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Mazda 2; EuroNCAP çarpışma testinde yetişkin koruması açısından 5, çocuk güvenliğinden 4 yıldız aldı. Bu sınıf için gayet iyi değerler. Elektronik fren yardımı, ABS, çift ön hava yastığı ve Isofix'in standart olduğu Mazda 2'de tek önemli eksiklik baz modelinde ESP'nin standart olmaması. Malzeme kalitesinin çok iyi görünmediği model genel olarak dayanıklı görünüyor. Mazda'nın mekanin anlamda güvenilirlik açısından sağlam bir üne sahip olduğunu da belirtelim.
 
Kullanışlılık
250 lt bagaj hacmiyle sınıf standartlarının altında bir alan sunan Mazda 2'nin bagajı yüklemeyi de zorlaştıran bir yapıda. Torpido geniş ve kullanışlı. Aracın kabini çok geniş olmasa da ferah hissettiriyor.
 
Yakıt Tüketimi
1.5 benzinli 102 hp gücündeki aracın manuel vitesli versiyonu 100 km'de ortalama 5.8 lt yakıt tüketirken otomatik vitesli versiyonu 6.3 lt yakıt tüketim değerine sahip.
 
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Mazda 2 sınıfına göre orta kalitede şehir içi aracı. Ne yazık ki zayıf ikinci eli onu olması gereken konumdan daha aşağıda tutuyor. Sürüş dinamikleri iyi duran aracın yalıtımı biraz daha iyi olsaydı otomatik vitesiyle beraber fiyat performans açısından tavsiye edilebilir araçların arasına katabilirdik ama bu haliyle olmamış malesef. Yalnızca style için hala tercih edilebilir bir araç zira bu sınıfta çok az model Mazda 2 kadar çekici görünüyor.
 
 
Fiyatı:
Mazda2 Go 1.5: 40,610
Mazda2 Go 1.5 Otm.: 42,140
Mazda2 Play 1.5 Otomatik: 43,365
(Fiyatlar markanın resmi web sitesinde yer alan 28 Kasım 2012 tarihli liste fiyatlarıdır. Zamanla değişkenlik gösterebilir.)
Artılar: görsel açıdan başarılı, sportif ve keyifli sürüş
Eksiler: bagaj hacmi yetersiz, kabin yalıtımı iyi değil, ikinci el karnesi zayıf

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım