Kısa İnceleme: Volvo V40

Volvo V40 mercek altında.

21 Aralık 2012, 04:23

 

Kısa İnceleme: Volvo V40

  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40
  • Kısa İnceleme: Volvo V40

Volvo en sonunda BMW 1, Audi A3 ve Mercedes-Benz A Serisi karşısına 5 kapılı bir model ile çıktı. Volvo V40; dünyanın ilk yaya hava yastığını da içeren müthiş güvenlik detayları, tasarımın gelenekselliğine rağmen yenilikçi ve sportif yüzüyle Volvo'nun bugüne dek çıkardığı en iyi işlerden biri.

 
Sürüş Keyfi
Standart bir test sürüşünde her zaman markadan bağımsız olarak yalnızca ilgili modeli test eder ve yalnızca ona dair izlenimlerinizi yazmaya çalışırsınız ama söz konusu Volvo olunca bunu tümüyle tarafsız bir şekilde yapmak pek mümkün olmuyor. Çünkü Volvo; her zaman sürücülerin gözdesi olmayı başarabilmiş bir marka ve yeni bir Volvo deneme fikri bile başlı başına heyecan verici. Volvo v40'ı işte bu pozitif ön yargı ile kullanmaya başlıyoruz.
Volvo her zaman sürüşü keyifli araçlar yapmıştır ve Volvo V40 da bu geleneği aynen devam ettiriyor. Sürüş keyfini negatif etkileyen hiç bir faktör yok. Performansı yeterli, görüş açıları iyi. Eko, Normal ve Performans modları bulunan araç her açıdan heyecan verici. 
 
Konfor
V40 ergonomi açısından sınıfındaki tüm rakiplerinden önde görünüyor. Oturma pozisyonu ve koltuğun sürücüyü sarması beklentilerin çok ötesinde. Tüm kontroller kolay ulaşılabilir durumda. Arka yan koltuklar aracın merkezine doğru kaydırılmış. Bu sayede arkadaki yolcuların rahatça birbirlerine dönebilmeleri sağlanmış. Kabin oldukça sessiz. Yol sesi ve rüzgar sesi iyi yalıtılmış. 
 
Güvenlik
Volvo'nun güvenlik karnesi her zaman pekiyilerle doludur, v40'ta da bu gelenek bozulmamış. Araç yakın zamanda girdiği EuroNCAP çarpışma testinden rekor puanla 5 yıldız aldı. Yaya güvenliğinin dahi unutulmayıp yayalar için hava yastığının ilave edildiği araçta güvenlik açısından hiç bir detay atlanmamış.
 
Kullanışlılık
Volvo V40 335 lt'lik bagaj hacmi sunuyor. Arka koltuklar yatırıldığında bu alan 1.032 lt'ye kadar çıkabiliyor. Araçta sürücü koltuğu dahil tüm koltuklar tamamen yatırılabiliyor. Alçak taban giriş ve çıkışları kolaylaştırıyor. Bagaj kapısı iki katmanlı. Bu da farklı malzemeleri daha güvenli indirip bindirmenizi sağlıyor. Aracın genel olarak kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.
 
Alınır mı? 
Volvo V40 yüksek fiyatına rağmen verdiğiniz parayı kuruşu kuruşuna hakeden bir model. Bütçeye bağlı olarak farklı alternatifler de değerlendirilebilir ancak hiç birisi bu sınıftaki bir araçtan alabileceğiniz hazzı Volvo V40 kadar veremeyecektir.
Artılar: konfor, sürüş keyfi, güvenlik
Eksiler: yüksek fiyatı, otomatik vitesli benzinli modellerin yakıt tüketimi yüksek

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım