Kısa İnceleme: 2013 Hyundai i30 CW

Test konuğumuz 2013 Hyundai i30cw 1.6 CRDi Elite.

06 Ocak 2013, 03:03

 

Kısa İnceleme: 2013 Hyundai i30 CW

Hyundai için son 2 senedir "kendini aştı" demekten başka bir şey diyemez olduk. Sanırım bu söylem sıradanlaştığı için artık bunu rafa kaldırıp Hyundai kendinden bekleneni yaptı demek daha doğru. Zira her yeni modelde daha iyiye giden bir markadan söz ediyoruz. i30 modeliyle hem Avrupa'da, hem Türkiye'de büyük beğeni toplayan Hyundai; i30 CW ile de aynı başarıyı sürdürecek gibi görünüyor. 

 
 
Sürüş Keyfi
Görsel olarak i30'la neredeyse aynı olan model aslında i30 hb ile aynı platformu paylaşmıyor. Buna rağmen sürüş dinamikleri hayli benzeşiyor. Bazı kullanıcıların "hissiz" buldukları için biraz burun kıvırdığı ama benim çok beğendiğim yumuşak direksiyonu, dizel olmasına rağmen sessiz kabini, dengesi iyi kotarılmış süspansiyonları ile Hyundai i30 CW gayet keyifli bir araç. Araç yüksek hızlarda dahi kararlılığını bozmuyor, yol tutuşu gayet iyi. Yine de virajlara biraz dikkatli olmakta fayda var.
 
Konfor
Hyundai'ye asıl çağ atlatan şey araçlarında giderek artan konfor oldu. Türkiye'de çok satan eski araçlarının neredeyse tamamı dayanıklı ama konforsuz olmakla biliniyordu. Oysa şimdi tüm modelleri orta-sert süspansiyonları ve artan malzeme kalitesiyle birlikte sınıf standartlarını her zaman yakalıyor ve hatta bazen standartların üstüne çıkabiliyor. Hyundai i30 CW'yi karşılaştırabileceğimiz çok fazla model yok ama aracın konfor hissinin gayet yerinde olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kabin ferah ve arka yolcular için de yeterli diz ve baş alanları mevcut. Konfor hissini tek bozan şey yol sesi. Çok rahatsız edici değil ama dizel olmasına rağmen araçta motor sesi fazla duyulmazken yol sesinin izole edilememiş olması can sıkıcı.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Aracın yayınlanmış EuroNCAP çarpışma testi bulunmuyor. Aynı platformu paylaşmasalar da benzer teknolojik özellikler gösteren ve benzer malzeme kalitesine sahip kardeşi i30 2012'de yapılan çarpışma testinden iyi puanlarla 5 yıldız almayı başarmıştı. CW'nin de farklı bir performans göstereceğini sanmıyorum. Aracın baz donanımlı versiyonunda dahi yeterli güvenlik donanımları standart olarak mevcut. (Bir kafa karışıklığı yaratmaması adına ilave edelim; zaten araç sadece 2 farklı donanım seviyesiyle satışta.)
 
Kullanışlılık
Kullanışsız bir Station Wagon herhalde oldukça ironik olurdu. Hyundai i30 CW bu ironiden uzak, oldukça kullanışlı bir araç. Bagaj hacmi herkese yetecek kadar geniş. (528 lt) Arka koltuklar yatırılarak devasa bir alan (1642 lt) elde etmek mümkün. Torpido gözü ve diğer saklama alanları da yeterince kullanışlı. 
 
Yakıt Tüketimi
Aracın manuel vitesli versiyonu 100 km'de karma 4.3 lt yakıt tüketirken otomatik vitesli versiyonu ise ortalama 5.5 lt tüketim değerine sahip. Ancak biz bu rakamları test aracında yakalayamadık. 
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Hyundai i30cw artık eskisi kadar rağbet görmeyen bir sınıfta satışa çıkmış bir araç. Dolayısıyla sınıfında çok fazla rakibi yok. (Rakip olarak ilk aklıma gelen Renault Magane Tourer oldu) Bu sebeple ihtiyaca binaen en iyi tercihlerden birisi diyebiliriz. Hyundai'nin yeni çıkan araçları en çok fiyatı sebebiyle eleştirilse de ben tam tersine hem i30 hem de i30cw'nin fiyat/performans oranı en iyi araçlardan olduğunu düşünüyorum. Zira bu araçların sahip olduğu donanımla B sınıfı araç almaya kalktığınızda dahi buna yakın rakamlar ödemek zorunda kalıyorsunuz.
 
Artılar: kullanışlılık, bolca standart donanım
Eksiler: donanım seviyeleri artırılabilirdi

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

  • ali

    Ali İstanbul

    27.03.2013 15:24

    i30cw almak itiyorum ama yorumlarda birkısmı memnun birkısmı değil kararsız kaldım. yardımcı olursanız sevinirim...

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım