Kısa İnceleme: Dacia Duster

Dacia'nın uygun fiyatlı SUV'u Duster'ı inceledik.

14 Ocak 2013, 01:33

 

Kısa İnceleme: Dacia Duster

 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster
 • Kısa İnceleme: Dacia Duster

 

Dacia; özellikle gelişmekte olan pazarlarda ciddi mesafe katetti ve geçtiğimiz yıl (2012) Türkiye'de satışlarını en çok artıran marka oldu. Bunun tek sebebinin tüm araçlarının uygun fiyatlı olmasına bağlamak Dacia'ya biraz haksızlık olur. Dacia'nın tüm modelleri malzeme kalitesi açısından rakiplerinin gerisinde kalsalar bile sorunsuzlukları ve her koşulun altından başarıyla kalkmalarıyla Anadolu'da daha çok satacağa benziyor. İşte o Dacia modellerinden bir anlamda Dacia'nın amiral gemisi Duster'ı inceledik.
 
Stil
Çoktandır incelemelerimizde bu konu başlığını bir kenara bırakıyorduk zira stil fazlasıyla subjektif bir konu başlığı ve aracın tasarımıyla ilgili genel-geçer yorumlar dışında özele inip yorumda bulunmak yerine bunu tüketiciye bırakmak en doğrusu gibi geliyor bize. Aslında hala daha öyle ama Dacia Duster; fiyatından hiç beklenmeyecek şıklıkta bir araç olduğu için bunu özellikle yazmak istedik. Duster dışarıdan oldukça görkemli ve albenisi olan bir araç. Şişkin çamurlukları, bu çamurluklarla arka tamponun uyumu, hafif yan profilden oldukça sportif duruşu ile Dacia Duster'ın etkileyemeyeceği otomobil meraklısı çok azdır.
 
Sürüş Keyfi
Aracın içinde ilk göze çarpan şey dışarıdaki ihtişamın tam tersi bir manzarayla karşılaşmak oluyor. Malzeme kalitesinin düşüklüğüne demode konsol tasarımı da eklenince sürüş keyfi daha başlamadan bitiyor. Buna rağmen Duster'ın hitap ettiği kitle ve fiyatı göz önünde bulundurulduğunda bu gayet kabul edilebilir bir durum diyebiliriz. Sürüş ise çok iç açıcı olmasa da dengeli. Yüksekliğine rağmen virajları bile fazla tedirgin etmeden alabilen aracın performansı için iyi demek zor ama beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz. Aracı arazide test etme şansı bulamadık ama bu konuda rakibi pek çok şehirli suv'dan daha iyi olduğunu başka testlerden biliyoruz. Görüş açılarının yeterliliği ve suv kullanıyor olmanın hazzı dışında Duster'ın sürüşüne dair söylenecek çok fazla pozitif şey yok.
 
Dacia Duster Test ve inceleme
 
Konfor
Dacia Duster'ın sınıfta kalacağı bir diğer konu da bu. Zaten konfor odaklı bir araç olmadığından hiç böyle bir beklenti içinde olmaksızın kullanmaya başladığımız için bunu da hiç kanıksamadık. Yine de süspansiyonlarının beklediğimizden daha yumuşak olduğunu belirtelim. Bu sayede bozuk zemin ve kasisler sürüş konforunu çok fazla bozmuyor. Sürücü koltuğunun yan destekleri yetersiz, koltuk yükseklik ayarı yapılamaması ayrıca can sıkıyor. Araç yüksek hızlarda olması gerekenden daha fazla ses alıyor.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Duster görünümünün aksine bu konuda kağıt üzerinde biraz zayıf kalıyor. Aracın 2011 EuroNCAP çarpışma testinden aldığı 3 puan ona yeterince güven duymanızı engelliyor. Ayrıca ESP'nin her versiyonda standart olmaması, hava yastıklarının yetersizliği de diğer negatif unsurlar.
 
Kullanışlılık
Dacia Duster'ın en büyük kozu bu olmalı. Araç her haliyle oldukça kullanışlı. İçi oldukça ferah olan aracın arka koltuk yolcuları için baş ve diz mesafeleri yeterli. 408 lt'lik bagaj hacmi herkesin ihtiyacını karşılayacak düzeyde. 
 
Dacia Duster test sürüşü
 
Yakıt Tüketimi
Kısmi arazi becerileri olan bir araç için Dacia Duster tasarruflu bir model sayılabilir. Aracın 1.6 benzinli (105 bg - 4x2) versiyonu 100km'de ortalama 7,3 lt yakıt tüketirken en ekonomik motorlu versiyonu olan 1.5 dCi (90 bg - 4x2) ortalama 5 lt yakıt tüketim değerine sahip. 1.5 dCi'ın 4x4 versiyonunda ise bu rakam 5.3'e çıkıyor. Aracın aynı zamanda fabrika çıkışı LPG'li olarak satılabildiğini belirtelim.
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Bu sorunun cevabı "alınır" olmalı ki son zamanlarda çevrede görülen Duster sayısında bir hayli artış oldu. Özellikle yolların bakımsız ve bozuk olduğu Anadolu'nun çeşitli köşelerinde Duster en çok tercih edilen araçlardan birisi haline geldi. Hem alırken, hem kullanırken oldukça ekonomik olan ve fiyatının ötesinde bir tarza sahip bu araç elbette ihtiyaca ve bütçeye göre gayet tercih edilebilir bir model.
 
Fiyatı
Duster Ambiance 4x2 - 1.6 16v 105 bg Euro 5 32.900
Duster Ambiance 4x2 - 1.6 16v LPG 105 bg Euro 5 33.350
Duster Ambiance 4x2 - 1.5dCi 90 bg Euro 5 36.500
Duster Ambiance 4x4 - 1.5 dCi 90 bg Euro 5 40.600
Duster Laureate Edition 4x2 - 1.5 dCi 90 bg Euro 5 41.000
Duster Laureate Edition 4x2 - 1.5 dCi 110 bg Euro 5 42.750
Duster Laureate Edition 4x4 - 1.5 dCi 110 bg Euro 5 47.050
 
(Fiyatlar 14 Ocak 2013'te markanın web sitesinden alınmıştır. Değişkenlik gösterebilir)
 • Motor Hacmi1461 cc
 • Motor Gücü85 hp
 • Tork200 nm
 • ÇekişÖnden Çekiş
 • Motor Gücü85 hp
 • Silindir Sayısı4
 • Yakıt TürüDizel
 • Yakıt Tüketimi5.1 lt
 • 0-100 km/h13.9 sn
 • Azami Sürat155 km/h
 • Ağırlık1180 kg
 • Bagaj Hacmi475 lt
Artılar: stil, ekonomik, fiyat/performans oranı
Eksiler: konforsuz, malzeme kalitesi ve işçilik daha iyi olabilirdi, pasif güvenlik donanımları yetersiz

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 • Hatice Sezgin Genç

  Hatice Sezgin Genç İzmir

  12.05.2016 11:59

  izmirde nerde test sürüşünüz+fiyat aralığınızı güncel olanı daha doğrusu öğrenmek istiyorum.

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım