Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi

Mercedes'in eski nesliyle tüm bağları koparıp ürettiği ve büyük beğeni toplayan Yeni A Serisi 180 CDI mercek altında.

14 Ocak 2013, 13:55

 

Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi

  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi
  • Kısa İnceleme: Mercedes-Benz A Serisi

Mercedes-Benz kompakt hatchback sınıfında Audi A3 ve BMW 1 Serisinin başarısına daha fazla kayıtsız kalamadı ve bu sınıf için premium markalar arasındaki kartları yeniden dağıttı. Daha tanıtılır tanıtılmaz çok beğenilen, piyasaya çıkış tarihinden itibaren başarılı satış grafiği hiç düşmeyen yeni Mercedes Benz A Serisi'ni test ettik.

 
Stil
Aracın en çok dikkat çeken ve tüm rakiplerinden bir adım önde olduğu konu bu. Mercedes-Benz A Serisi ince düşünülmüş ve her çizgisiyle ben buradayım diyen tasarım detaylarıyla tüm otomobilseverlerin gönlünü fethetmiş görünüyor. Akıcı ve şık tasarımı, krom detayları, gösterişli ön ızgarası, arkaya doğru yükselen kaslı yapısı ile bu konuda eleştirecek pek bir şey bulmak zor.
 
 
Sürüş Keyfi
Aracın içi en başta premium bir markadan bekleneni vermekten uzak görünüyor ve bu negatif puanla başladığımız sürüş bir Mercedes'ten beklentileri karşılayamasa da sınıfına yeni bir dinamizm kattığının altını yeterince çiziyor. Mercedes A Serisi ile ilgili en çok yapılan eleştiri dizel versiyonda Renault'tan alınan motorun kullanılmış olması ki bu konuda hem Mercedes'e, hem Renault'a biraz haksızlık edildiğini düşünüyorum. Renault'un Mercedes-Benz A Serisi'nde kullanılan motoru pek çok Renault modelinde uzun süredir kullanılan kendini yeterince kanıtlamış bir motor. 
Araç performans açısından çok iyi sürüş dinamikleri sunmaktan uzak olsa da genel itibariyle sınıfının hakkını veriyor ve kullanıcısına direksiyon başında keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor. Fakat hiç bir açıdan markanın diğer modellerinin yanına yaklaşamıyor. 
 
Konfor
Mercedes-Benz fiyatı düşük tutabilmek adına bu konuda da diğer modellerinin yanında öksüz kalmış bir model çıkarmış ortaya. Aracın konforu için çok kötü diyemeyiz ama premium markaya göre beklentilerin altında seyrediyor. Orta sertlikteki süspansiyon spor hissini artırırken bozuk zeminlerde ve tümseklerde konfor hissini oldukça azaltıyor. En kötü yanı ise kabinin yeterince yalıtılmamış olması. Mercedes-Benz A Serisi ne yazık ki fazlasıyla motor sesi alıyor. Yüksek hızlarda bu sese rüzgar sesinin de eşlik etmesiyle konfor hissi oldukça düşüyor.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Mercedes-Benz A Serisi 2012'de girdiği EuroNCAP çarpışma testinden yüksek puanlarla 5 yıldız almayı başardı. Aracın pasif güvenlik donanımları yeterli. Kullanırken verdiği güven yeterince iyi. Güvenlik/güvenilirlik konusunda yeni A Serisi beklentileri fazlasıyla karşılıyor.
 
Kullanışlılık
Rakiplerinden BMW 1 serisine nazaran daha ferah bir kabin sunan araç bu konuda çığır açmaktan uzak olsa da beklentileri karşılıyor. Çok uzun boylu değilseniz hem ön, hem arkada oturmakta fazla zorlanmayacağınız aracın her iki kısım için de diz mesafeleri biraz daha iyi olabilirmiş. Bagaj hacmi 341 lt olan aracın arka koltukları yatırılarak bu alan 1147 lt'ye kadar çıkartılabiliyor.
 
Yakıt Tüketimi
Mercedes-Benz A Serisinin başarılı olduğu alanlardan birisi de bu. Genel olarak tasarruflu olan modelin A 180 CDI versiyonu 100 km'de ortalama 4 lt yakıt tüketiyor. 
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Premium kompakt hathcback almak istediğinizde karşınıza bu modelle birlikte Audi A3, Volvo V40 ve BMW 1 Serisi çıkıyor. Aralarında hem sportif anlamda, hem de dışarıdan bakınca yarattığı premium algısı anlamında Mercedes-Benz A Serisi bir adım öne çıkıyor. Fakat sürüş dinamikleri ve pek çok diğer konuda durum yine eşitleniyor. Yani seçim tümüyle önceliklerinize bağlı olarak size kalmış. Özetle; Mercedes-Benz A Serisi çok büyük beklentiler bir kenara bırakılarak stil sahibi kompakt hatchback almak isteyenler için gayet alınabilir bir model.
 
Fiyatı: 
Mercedes Benz A Serisi Fiyat Listesi
 
(Daha okunaklı olması için tıklayıp büyütünüz. Fiyatlar firmanın web sitesinden 14 Ocak 2013 tarihinde alınmıştır, değişkenlik gösterebilir)
Artılar: stil sahibi, dengeli, yakıt tüketimi düşük
Eksiler: kabin gürültülü, konfor premium beklentilerden uzak

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım