Kısa İnceleme: Skoda Citigo

Skoda Citigo'yu test ettik.

13 Mart 2013, 22:40

 

Kısa İnceleme: Skoda Citigo

  • Kısa İnceleme: Skoda Citigo
  • Kısa İnceleme: Skoda Citigo
  • Kısa İnceleme: Skoda Citigo
  • Kısa İnceleme: Skoda Citigo
  • Kısa İnceleme: Skoda Citigo

 

Skoda Citigo, VW up! ve Seat Mii ile aynı platformu paylaşan küçük şehir içi aracı. Her zamanki Skoda sadeliği ve zerafetini bünyesinde barındıran araç için söylenebilecek en önemli tanım "küçük ama işlevsel" olduğu. 
 
Sürüş Keyfi
Skoda Citigo; boyutundan hiç beklenmeyecek kadar iyi bir sürüş deneyimi sunuyor. Aks mesafesi bu kadar kısa olan bir araç için bozuk yol performansı kayda değer ölçüde iyi. Keskin vites geçişleri ve hafif ama tepkili direksiyonu ile Skoda Citigo, oldukça düşük beklentilerle başladığımız test sürüşünü gayet keyifli hale getirdi. Görüş açıları da çok iyi olan araç kesinlikle bu sınıfın en keyifli sürüşüne sahip araçlarından birisi. Sürüş keyfi için söylenebilecek yegane eksiklik aracın hızlanmaya pek yanaşmayan performansı. Bir şehir içi aracı için daha atak olması onu bu sınıfta rakipsiz yapabilirdi.
 
Konfor
Skoda Citigo'ya dışarıdan bakınca içinin bunaltıcı derecede küçük olabileceği tahmin edilebilir. Fakat kapısını açıp içine girdiğinizde tam tersi bir durum sizi bekliyor olacak. Boyutlarına göre oldukça ferah olan araç dört yetişkinin rahatlıkla yolculuk etmesini sağlayacak kadar geniş bir iç hacme sahip. Sürüş pozisyonu rahat ancak koltuk destekleri yetersiz. Direksiyon için ayar olmaması önemli bir eksiklik. 
 
Güvenlik/Güvenilirlik
Skoda güvenlik karnesi iyi bir marka. Citigo da bu açıdan başarılı sayılabilir. EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldızla ayrılan araç pek çok aktif ve pasif güvenlik donanımıyla beraber satılıyor. City Safe Drive Sistemi daha üst sınıflarda bile nadir rastlanabilen bir özellik. Sürücü ve ön yolcu bölmesindeki hava yastıklarının yanı sıra, standart donanımlı versiyonda, darbe anında ön koltuklarda oturan yolcuların başlarını ve gövdelerini koruyan özel Baş-Göğüs yan hava yastıkları mevcut.
 
Yakıt Tüketimi
Skoda Citigo; 3 silindirli 1.0 lt'lik 60 hp motorla satılıyor. Manuel ve otomatik (ASG) şanzımanla alınabilen aracın manuel vitesli versiyonu 100 km'de ortalama 4,5 lt yakıt tüketirken ASG otomatik vitesli versiyonunda ise bu rakam ortalama 4,4 lt olarak belirtilmiş. 
 
Kullanışlılık
Küçük şehirli araçlar manevra kabiliyetleri ve hemen her yere park edilebilmeleri sebebiyle aslında temel kullanım amaçlarına uygun olarak alındıklarında hemen hemen tüm araçlardan bu konuda bir adım öndeler. Skoda Citigo buna ilaveten sunduğu iç hacim, iç mekanda hemen her ihtiyaca cevap verecek eşya saklama gözleri, sınıfına göre kabul edilebilir boyutlardaki bagaj hacmiyle öne çıkıyor. 
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Skoda Citigo boyutundan büyük işleviyle, kullanım kolaylığı ve sunduğu iç hacimle, otomatik şanzımanlı versiyonun dahi çok düşük yakıt tüketim değerine sahip olmasıyla kesinlikle bu sınıfta rahatlıkla tercih edilebilecek bir model.
 
Skoda Citigo Satış Fiyatları:
Ambition 1.0 60 HP 27.909 TL
Elegance 1.0 60 HP ASG 31.946 TL
 
(Fiyatlar markanın web sitesinden 13 Mart 2013'te alınmıştır. Testte kullanılan görseller Skoda'ya aittir)
 
Skoda Citigo Test Sürüşü

 

Artılar: iç hacmi geniş, fiyatı uygun, sürüş keyfi yeterince iyi
Eksiler: malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi, performansı yetersiz

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım