Kısa İnceleme: Fiat Panda

2013 Fiat Panda mercek altında.

08 Nisan 2013, 15:28

 

Kısa İnceleme: Fiat Panda

  • Kısa İnceleme: Fiat Panda
  • Kısa İnceleme: Fiat Panda
  • Kısa İnceleme: Fiat Panda
  • Kısa İnceleme: Fiat Panda
  • Kısa İnceleme: Fiat Panda

 

Selefine göre daha yuvarlak hatları ve daha çekici iç tasarımıyla dikkat çeken yeni Fiat Panda; selefinden çok daha pratik ve çok yönlü bir araç olmuş. Hem benzinli, hem dizel motor seçenekleriyle gösterişten uzak ekonomik bir profil çizen Fiat Panda yakın zamanda Dualogic otomatik şanzımanlı versiyonun da satışa sunulmasıyla sınıfında hayli iddialı bir konuma geldi.
 
Sürüş Keyfi
Yeni Fiat Panda; bir önceki nesline göre sürüş dinamikleri açısından sınıf atlamış diyebiliriz. Özellikle tümseklerde bir önceki nesli tavşan gibi sekerken yeni Fiat panda çok daha başarılı bir profil çiziyor. Yenilenmiş süspansiyon sistemi sürüşü de geliştirmiş ve virajlarda kaymayı azaltmış. TwinAir benzinli motorlar keskin ve devir için istekli. Ancak aracın tüm motor seçenekleri yalnızca şehir için. Otoyola Fiat Panda ile çıkmak ciddi bir sabır isteyebilir. 
 
Konfor ve Rahatlık
Fiat Panda'nın sürücü koltuğunda veya sürücü yanında seyahat ediyorsanız konfor ve rahatlık konusunda hiç bir sıkıntı çekmezsiniz zira kabin yeterince ferah. Fakat arka koltuk yolcuları pek düşünülmemiş. Arkadaki yolcular için baş mesafesi fazlasıyla yeterliyken diz mesafesi hayli sınırlı. Hacim olarak kendisinden küçük araçlar bile daha fazlasını sunuyor. Diğer konfor parametreleri açısından sınıf standartlarına yakın bir profil çizen Fiat Panda bir şehirli otomobilden ne kadar konfor beklenilebilirse o kadarını veriyor ama daha fazlasını değil.
 
Kullanışlılık
Yeni Fiat Panda'nın kabin tasarımı oldukça iyi düşünülmüş ve hayli kullanışlı. Konsol kısmında geniş depolama alanı ile birlikte iki adet bardak tutacağı ve ufak bir de cep bulunuyor. İki kapı cebi ve orta konsoldaki ufak bölümler, telefon, cüzdan gibi nesnelerin yerleştirilmesini kolaylaştırıyor. Ön yolcu koltuğu öne doğru yatırılıp, masa gibi kullanılabilir. Arka koltuklar basit görünse de, öne ve arkaya kaydırılabiliyor, bu da fazladan bagaj alanı demek. Aracın koltuklar normal konumdayken 225 lt'lik bagaj kapasitesi basit ihtiyaçları karşılamaya yeterli. 
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Fiat Panda; Fiat'ın 500 platformu üzerine inşa edilmiş. Tamamen yenilenen Panda'da kullanılan tüm malzemeler bir önceki nesline göre çok daha kaliteli. Bu kalite artışı güven duygusunu artırmış. Araçta sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, perde hava yastığı, EBD-ABS, Antiwhiplash ön kafalıklar, isofix standart ancak ne yazık ki ESP hiç bir donanım paketinde standart değil.
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Fiat Panda; selefine göre çok daha alınabilir bir model olmuş. Tüm motor seçenekleri düşük yakıt tüketim değerlerine sahip. Bu da şehirli bir otomobilden en büyük beklenti olan ekonomiklik konusunda Fiat Panda'ya önemli bir artı değer katıyor. Bunun yanında aracın kullanımı da oldukça kolay. En büyük sıkıntısı içi genel olarak ferah olan aracın arka koltuk yolcuları için yeterli diz mesafesi sağlayamıyor olması. 
 
Fiyatlar:
1.2 69 HP POP - 28.050
0.9 85 HP TWINAIR S&S DUALOGIC POP - 34.250
1.2 69 HP LOUNGE - 31.800
0.9 85 HP TWINAIR S&S DUALOGIC LOUNGE - 37.250
 
(Fiyatlar firmanın web sitesinden 8 Nisan 2013'te alınmıştır. Değişkenlik gösterebilir. Yazıda kullanılan görsellerin tüm hakları Fiat'a aittir)
Artılar: hoş iç tasarım, ekonomik motorlar, yeterli sürüş dinamikleri
Eksiler: arka bölüm diz mesafesi yetersiz, bagaj hacmi daha iyi olabilirdi

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım