Kısa İnceleme: Seat Ibiza

Seat Ibiza test sürüşü.

09 Nisan 2013, 02:53

 

Kısa İnceleme: Seat Ibiza

 

Seat Ibiza rekabetçi fiyatı ve göze hoş gelen tasarımıyla yenilendikten sonra sınıfında adı daha sık anılan bir model haline geldi. Renault Clio, Ford Fiesta, Kia Rio gibi güçlü rakiplerinin yanında pazarda ben de varım demeye çalışan bu yeni modelin en büyük artısı VW grubunun harika motorlarına sahip olması.
 
Sürüş Keyfi
 
Eğer sadece Seat Ibiza Cupra'dan bahsedecek olsaydık bu İspanyol ateşine bu konuda hemen tam puan verebilirdik fakat standart Ibiza genel olarak keyifli bir sürüş deneyimi yaşatsa da sürüş dinamikleri açısından sınıfının diğer araçlarından fazla bir artıya sahip değil. Kullanımı oldukça kolay olan Seat Ibiza'nın hissiz direksiyonu sürüşün eğlencesini kaçırıyor. DSG şanzımanlı versiyonu ise otomatik vitesten vazgeçemeyenleri rahatlıkla memnun edebilir. Aracın tüm motorları VW grubunun diğer modellerinde kendilerini yeterince ıspatlamış motorlar ve her zaman beklentilerinizin tam karşılığını veriyor.
 
Konfor ve Rahatlık
 
Ses yalıtımı konusunda selefine göre oldukça mesafe katetmiş gözüken yeni Ibiza genel olarak rahat bir araç. Aracın ön kabininde hem kullanıcı, hem de yolcu için yeterince alan mevcut ama arka koltuk yolcuları hem diz, hem baş mesafesi açısından biraz sıkıntı yaşayabilirler. İyileştirilmiş ses yalıtımı sayesinde yol ve rüzgar sesi hiç bir zaman rahatsız edici seviyelere ulaşamıyor. Araçta malzeme kalitesinin beklentilerin biraz altında kaldığını belirtmeden geçemeyeceğim.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
 
Tüm VW grubu araçları güvenlik ve güvenilirlik konusunda başarılı bir profil çiziyor. EuroNCAP'ten 5 yıldızla ayrılan Yeni Seat Ibiza da bu konuda diğerlerinden farklı değil. Ama kabinde kullanılan kalitesiz plastik malzemeler biraz can sıkıyor.
 
Kullanışlılık
 
Küçük şehirli araçların karnesindeki kırıkların büyük bölümü kullanışlılık konu başlığından kaynaklanıyor. Ibiza da bu konuda devrim yaratmaktan uzak bir araç. Arka bölümdeki baş ve diz mesafesi sorununa değinmeden geçmek olmaz. 292 lt'lik bagaj hacmiyle basit ihtiyaçlarınıza yeterli alan sunan aracın içinde diğer küçük ihtiyaçlar için yeterli saklama/koruma bölmeleri mevcut.
 
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
 
Küçük şehirli araçlar arasında rekabet giderek kızışıyor. Hepsi birbirinden çekici tasarımları ile boy gösteren araçlar pazardan pay kapmak için kıyasıya bir kapışma içindeler. Seat Ibiza'yı bu rekabette öne çıkarabilecek en önemli şey VW grubunun ekonomikliğini ve sağlamlığını ıspatlamış motorları ve yaygın servis ağı. Diğer açılardan ise (örneğin malzeme kalitesi) ne yazık ki Seat Ibiza "olmamış" bir araç. Yine de görselliğini de bir artı puan olarak hanesine yazdırabilmiş bu hoş araç kişisel beklentilerinizi karşılıyorsa elbette tercih edilebilir.
 
Fiyatları:
1.4lt 85 hp Reference - 28.500
1.4lt 85 hp Style - 32.800
1.2lt TSI 105 hp DSG Reference - 35.500
1.2lt TSI 105 hp DSG Style - 38.000
1.6lt TDI CR 90 hp Reference - 37.700
 
(Fiyatlar firmanın web sitesinden 9 Nisan 2013'te alınmıştır. Değişkenlik gösterebilir.)
 
2013 Seat Ibiza Test Sürüşü İnceleme
Artılar: hoş ve çekici tasarım, motor seçenekleri
Eksiler: malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi, standart donanımı yetersiz

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım