Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6

Yeni Mazda6 mercek altında.

11 Nisan 2013, 03:36

 

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6

  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
  • Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6

 

Yeni nesil Mazda6 eski nesliyle neredeyse hiç alakası yokmuş gibi duran, en başta tasarımıyla insanı baştan çıkaran harikulade bir araç. Segmentinde Ford Mondeo, Volkswagen Passat ve Opel Insignia gibi güçlü modellerle yarışan Mazda6 hepsini görsel açıdan geride bırakıyor. Mazda'nın çok güvendiği SKYACTIVE teknolojisini bünyesinde barındıran araç ülkemizde sadece 2 lt'lik benzinli motorla satışa sunulduğu için ne yazık ki girdiği yüksek vergi dilimi dolayısıyla hakettiği ilgiyi görmekten uzak.
 
Sürüş Keyfi
Mazda'nın hemen her segmentteki bütün araçları sürüş keyfi açısından sınıf standartlarının üstünde bir deneyime sahipler. Mazda 6 da bu konuda bir istisna değil. 165 bg'lik SKYACTIV-G 2.0 L motor sürüşün her anında size gücünü hissettiriyor. Araç kocaman gövdesinden beklenmeyecek kadar kolay ve eğlenceli bir sürüşe sahip. Tüm yol koşullarında kabin oldukça sessiz, yüksek hızlarda dahi kararlılığını bozmuyor, vites geçişleri keskin ve sportiflikle konfor oldukça iyi dengelenmiş.
 
Konfor ve Rahatlık
Mazda6 destekleyici koltukları ve güzel sürüş pozisyonu ile hem rahat, hem de pratik bir araç. Gösterge paneli ve butonlar basit ve kullanışlı. Bu boyutta bir araçtan beklenilebileceği gibi hemen herkese yetecek kadar alan (baş-diz mesafesi) mevcut. Kabin yalıtımı oldukça iyi. Yüksek hızlarda dahi motor ve rüzgar sesi duyulmuyor. Aracın bozuk zeminle imtihanı eski neslinden daha başarılı. Bir konfor parametresi değil belki ama araçta tek iğreti duran şey el freninin kötü konumlandırılmış olması.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Mazda güvenlik karnesi iyi olan üreticilerden. Mazda 6'nın bu yeni nesline ait EuroNCAP çarpışma testi mevcut değil ama aracın bir önceki neslinin 5 yıldız aldığını belirtmekte fayda var. Araçta kullanılan tüm malzemeler kaliteli ve sağlam duruyor ve bu da güvenlik hissini artırıyor.
 
Kullanışlılık
Bu kadar büyük bir otomobilin kullanışlılığı üzerine kelam etmek zor. Araç her türlü ihtiyacınızı karşılayacak kadar yeterli alana sahip. 506 lt'lik bu sınıf için küçük sayılabilecek bir bagajı bulunan aracın koltukları yatırılarak bu alan 1648 lt'ye çıkarılabiliyor. 
 
Yakıt Tüketimi ve Performans
Mazda6'nın 2 lt'lik SKYACTIVE motoru 100 km'de ortalama 5.9 lt yakıt tüketim değerine sahip. Araç 0'dan 100 km'ye 10.1 sn'de çıkarken maksimum hızı 209 km/s olarak belirtilmiş.
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Mazda6 ne yazık ki girdiği yüksek vergi dilimi dolayısıyla hakettiği ilgiyi görmeyecek bir model. Oysa hem tasarımı hem donanımıyla bu sınıf için en alınası araçlardan birisi. Yakıt tüketimi açısından verimli olmasına rağmen 2 lt'lik bir motoru almak ciddi bir problem Türkiye'de. 
 
Fiyatı:
Yalnızca sport donanım paketiyle satılan yeni Mazda 6'nın fiyatı 117,000 TL. 
Artılar: harika tasarım, verimli ve güçlü motor, konfor, sessiz kabin
Eksiler: motor ve donanım seçenekleri yetersiz, boyutuna göre bagaj hacmi küçük

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Seat IbizaKısa İnceleme: Seat Ibiza
Seat Ibiza test sürüşü.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım