Kısa İnceleme: Ford Kuga

Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

13 Nisan 2013, 04:44

 

Kısa İnceleme: Ford Kuga

 • Kısa İnceleme: Ford Kuga
 • Kısa İnceleme: Ford Kuga
 • Kısa İnceleme: Ford Kuga
 • Kısa İnceleme: Ford Kuga
 • Kısa İnceleme: Ford Kuga

 

Ford, küçük SUV üretme konusunda biraz geç kalan firmalardan. Kuga ilk olarak 2008'de üretildi. Birinci nesil Ford Kuga bir takım eksiklerine rağmen küçük SUV sınıfının yükselişine paralel olarak oldukça iyi satış rakamları elde etti. Yenilenen ve ilk neslindeki bariz eksiklikleri giderilerek boyut olarak da daha işlevsel bir hale getirilen yeni Kuga; Nissan Qashqai, Chevrolet Captiva, Kia Sportage, Hyundai ix35 gibi rakiplerle mücadele etmenin yanında Volkswagen Tiguan, Honda CR-V gibi modellerden de müşteri çalacak gibi görünüyor. 
 
Sürüş Keyfi
Ford'un bütün modelleri kendi segmentinde her zaman sürüş keyfi konusunda liderliğe oynayan araçlar. Yenilenen Kuga eskisinden daha iyi görünmesine rağmen sürüş dinamikleri açısından çok ciddi bir fark yaratmaktan uzak kalmış. Aslında kötü değil ama rakipleriyle arasında ciddi farklar yok. 
 
Konfor ve Rahatlık
Yeni Kuga ile eski Kuga'nın arasındaki en büyük fark burada. 2013 Ford Kuga'nın bu yeni nesli selefinden daha büyük, daha geniş ve daha rahat. Eskisinden daha ağır bir araç olmasına rağmen sürüşü de hayli kolay olan Ford Kuga'nın süspansiyonları eskisinden daha yumuşak. Bu da bozuk zeminde ve yoldaki yükseltilerde sizi daha az rahatsız etmesini sağlıyor. Koltuklar oldukça rahat ve iyi kavrıyor. Kabindeki ses yalıtımı yeterli seviyde. Rüzgar, yol ve motor sesi rahatsız edici boyutlara yükselmiyor. Yine de benzinli motorda yüksek devirlerde biraz ses mevcut. 
Araçta kullanılan konsol Ford'un güncel diğer modelleriyle hemen hemen aynı. Butonlarla dolu konsol biraz kafa karıştırıcı görünüyor.
 
Güvenlik / Güvenilirlik
Ford Kuga, Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız almasının yanında, sınıfında test edilen en güvenli araç onuruna da layık görüldü. Bütün Kuga'lar iyi donanımlı, şehir içi kaza önleme sistemi, yokuş kalkış desteği, ESP ve Ford'un benzinli modele dizel yakıt konulmasını engelleyen Easy-Fuel sistemi bulunuyor. Kuga, Focus ve C-MAX ile aynı şase, motor ve birimleri kullanıyor, yani güvenilirliği zaten kanıtlanmış.
 
Kullanışlılık
Eski nesil Ford Kuga'nın kullanışlılıkla ilgili bir takım problemleri vardı. Görsel olarak beğenilen kasanın kısa sürede revize edilmesinin sebeplerinden birisi de bu görünüyor. Yeni nesil Ford Kuga tüm bu sorunlarından arınmış gibi. Kuga eskisinden daha geniş ve haliyle bagaj hacmi de büyümüş. Bagaj daha geniş bir şekilde açılıyor. Ayrıca ince düşünülmüş bir ayrıntı olarak bagajı açmak için elleriniz doluysa ayağınızı arka tampona doğru sallamanız yeterli. Araçta her ihtiyaca yetecek kadar saklama gözü mevcut. 
 
Yakıt Tüketimi ve Performans
Ford Kuga Türkiye'de 3 farklı motor seçeneğiyle satışa sunuluyor.
1.6LEcoBoost 150 PS motor 100 km'de ortalama 6,6 lt yakıt tüketirken sıfırdan 100 km'ye ivmelenmesini 9.7 sn'de tamamlıyor.
1.6LEcoBoost 180 PS motor 100 km'de ortalama 7,7 lt yakıt tüketiyor ve sıfırdan 100 km'ye ivmelenme süresi aynı: 9.7 sn. 
Yeni Ford Kuga'nın satışta olan tek dizel versiyonu 2.0L TDCi 163 PS ise 100 km'de ortalama 6,2 lt yakıt tüketirken 0'dan 100 km'ye 10,4 sn'de çıkabiliyor. Aracın maksimum hızı ise 196 km/s.
 
Alınır mı? Kimler Almalı?
Ford Kuga'nın bir önceki nesli de Türk tüketicisinin beğenisini kazanmıştı. Bunda şüphesiz SUV sınıfının pazardaki ivmesi kadar Ford markasına duyulan güven de büyük rol oynadı. Şimdi daha geniş, daha kullanışlı, daha konforlu bir Kuga ile karşı karşıyayız. Üstelik daha geniş motor seçenekleri sayesinde Ford Kuga'yı ihtiyacınıza özel versiyonuyla alma şansına da sahipsiniz. Tüm bu veriler ışığında yeni Ford Kuga'nın Türk tüketicisinin beğenisini kazanacağı muhakkak gibi duruyor.
 
Fiyatı:
Ford Kuga Trend X 1.6L EcoBoost 150PS 2WD   59.900 TL
Ford Kuga Trend X 1.6L EcoBoost 180PS A/T 4WD  65.900 TL
Ford Kuga Titanium 1.6L EcoBoost 180PS A/T 4WD   71.900 TL
Ford Kuga Titanium 2.0TDCi 163PS PowerShift 4WD   104.250 TL
Ford Kuga Selective 1.6L EcoBoost 180PS A/T 4WD    77.900 TL
Ford Kuga Selective 2.0TDCi 163PS PowerShift 4WD   110.250 TL
 
(Fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Güncel fiyat listesi için üreticinin web sitesini ziyaret ediniz.)
Artılar: daha geniş iç hacim, daha çok motor seçeneği, iyi donanım seçenekleri
Eksiler: sürüş dinamikleri yetersiz, konsol kullanışsız

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Kısa İnceleme: Seat IbizaKısa İnceleme: Seat Ibiza
Seat Ibiza test sürüşü.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 • sercan

  Sercan Ankara

  27.10.2013 03:49

  Arabayi inceleme firsatim oldu .gercekten kalite yerlerde surunuyor.zaten incelerseniz neden bu kadar ucuz oldugunu anlarsiniz.ayrica cok sik ariza yaptigida biliniyor.ford alacaksaniz illa c max daha dogru bir secim olur bence

 • Demircan

  Demircan İstanbul

  14.05.2013 23:13

  İyi güzel hoş araç fakat 1.6 ecoboost otomatikler eylül ayından önce Türkiye'ye gelmeyecekmiş.Tüm Türkiye halkının bilgisine sunulur.Düz viteslerde problem yok.

 • Mehmet

  Mehmet Adana

  18.04.2013 18:45

  İnceleme için teşekkürler. Adana otokoç ta en erken Temmuz teslimi diyorlar. O vakte kadar tüm gelecek araçları satmışlar Demekki araç çok satacak

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım