Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur

Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

21 Mayıs 2013, 02:03

 

Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur

  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur
  • Kısa İnceleme: 2013 Renault Captur

 

Ocak 2013'te tanıtımı yapılan Renault Captur; 41.990 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Oldukça makul bir fiyatlandırma politikasıyla satışa sunulduğunu düşündüğümüz Renault'nun yeni şehirli SUV'u özellikle görsellik ve yakıt verimliliği konusunda dikkate değer bir model olmuş. Renault Clio platformu üzerine geliştirilen araç B sınıfı crossover pazarını hareketlendirecek gibi görünüyor.
 
Stil
Platformunu paylaştığı Clio ile hemen hemen aynı görselliğe sahip araç adeta Clio'nun şişmanlamış hali gibi. Renault'nun yeni tasarım dilinin önemli bir parçası haline gelmiş büyük Renault logolu ızgarası, şişkin çamurlukları ve geniş özelleştirme seçenekleriyle Renault Captur hedef kitle olarak gençleri seçmiş görünüyor. 
 
Sürüş Keyfi
Yalnızca önden çekişli versiyonu bulunan araç yüksek sürüş pozisyonu ile SUV kullanım hissini başarıyla veriyor. Bu pozisyonun en önemli katkısı görüş açılarının genişliği olmuş. Koltuklar rahat ve yeterli yan destekleri mevcut. Kullandığımız aracın 1.2 lt motoru performans gerektiren istekleri karşılamaktan uzak bir profil çizdiğinden sürüş keyfini biraz baltalıyor. Bunun dışında hafif direksiyonuyla sürmesi gayet keyifli bir araç olan Renault Captur sürüş keyfi konusunda sınıf standartlarına yakın bir profil çiziyor.
 
Konfor ve Rahatlık
Renault Captur'dan çok fazla konfor beklentiniz varsa biraz hayalkırıklığına uğrayabilirsiniz ama araç bu konuda da sınıf standartlarının hakkını başarıyla veriyor. Orta sertlikteki süspansiyonlar sayesinde keyifli ve rahat bir yolculuk sunan araç virajlarda da kararlılığını bozmuyor ama fazla zorlanmaması gerektiğinin de sinyallerini veriyor. Kabin yalıtımı yeterli seviyede olan araç yüksek hızlarda bir miktar rüzgar ve yol sesi alsa da genel olarak sessiz bir sürüş imkanı sağlıyor. Aracın bozuk zeminle imtihanı ise karnesine bir düşük puan olarak yansıyor. Araçta kullanılan malzeme ne yazık ki aynı platformu paylaştığı Clio ile aynı. Sert plastik kalite ve konfor hissini baltalıyor.
 
Güvenlik/Güvenilirlik
Renault Captur'un yayınlanmış EuroNCAP çarpışma testi bulunmuyor. Kardeşi Clio'nun 5 yıldızı bulunduğunu ek bilgi olarak belirtebiliriz. Araç yeterli pasif güvenlik donanımlarına sahip.
 
 
 
Kullanışlılık
Renault Captur; sunduğu geniş iç mekan ve kullanışlı eşya saklama gözleri sayesinde rakiplerinden Nissan Juke'ü çok rahat sollarken Opel Mokka'yla hemen hemen yakın bir konumda bulunuyor. 377 lt bagaj hacmi sunan aracın koltukları yatırılarak daha geniş bir alan elde etmek mümkün. Aracın ön kabini oldukça ferah. Arka kabin yeterli baş ve diz mesafeleri sunuyor ama fazla uzun boylu yolcular için diz mesafesi biraz sıkıntılı olabilir.
 
Yakıt Tüketimi ve Performans
Renault Captur'un en iddialı olduğu alan burası demek yanlış olmaz. Genel olarak Renault zaten yakıt verimliliği ve karbon salınımı açısından başarılı motorlar kullanıyor. Renault Captur da her iki konuda kağıt üzerinde etkileyici değerlere sahip.
Aracın 1.5 dCi motoru 100 km'de ortalama 3,7 lt yakıt tüketirken 1.2 lt benzinli motoru ise 100 km'de ortalama 5,4 lt yakıt tüketim değerine sahip. Benzinli motorda ilk kez kullanılan çift kavramalı EDC şanzıman beklentilerin aksine yakıt tüketimini artırmıyor. (Fabrika verilerine göre)
 
Alınır mı?
Renault Captur; fiyat/performans açısından oldukça iddialı bir model olmuş. Malzeme kalitesi biraz daha iyi tutulabilseydi kesinlikle bu sınıfta liderliğe oynardı. Ancak araç bu haliyle bile çok satacaktır. Marka Renault olunca ikinci el piyasasının da her zaman canlı olacağını öngörmek için müneccim olmaya gerek yok. Araç henüz dizel-otomatik vites kombinasyonuna sahip değil. Yıl sonuna kadar EDC şanzımanlı 1.5 dCi motorun da gelmesi bekleniyor. 1.5 dCi motorlu EDC şanzımanlı model hem rakiplerine (Nissan Juke, Chevrolet Trax, Opel Mokka) nazaran sunduğu vergi avantajı hem yakıt ekonomisi hem de otomatik konforu sayesinde çok daha fazla satılacaktır.
Artılar: Etkileyici görsel tasarım, geniş özelleştirme imkanı, ekonomik motorlar
Eksiler: Malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi, performansı yetersiz

Son Testler

2014 Mazda 3 Sedan2014 Mazda 3 Sedan
Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Kısa İnceleme: Seat IbizaKısa İnceleme: Seat Ibiza
Seat Ibiza test sürüşü.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım