2014 Mazda 3 Sedan

Mazda'nın yakışıklı sedanı mercek altında.

06 Ekim 2014, 02:02

 

2014 Mazda 3 Sedan

  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan
  • 2014 Mazda 3 Sedan

Mazda'nın marka olarak bir hayli geride olduğu Türkiye pazarında bu gidişatı değiştirme potansiyeli olan yeni Mazda 3 Sedan; sadece görüntüsü itibariyle bile oldukça çekici bir otomobil. Kaputunun altında 1.5 Skyactiv benzinli ünitenin görev yaptığı araç şimdilik yalnızca tek motor seçeneğiyle ve hem manuel hem de otomatik vites opsiyonlarıyla satılıyor. Aracın dizel versiyonunun 2015'te geleceği söylense de bu konuda henüz net bir tarih mevcut değil.

Stil/Tasarım
Mazda 3'ün tasarımını yorumlamak çok güç. Biraz subjektif olarak açıkça şunu söylemekten çekinmiyorum; Eğer kompakt sınıf hb ve sedan araçlar içinde bir güzellik yarışması düzenlenseydi bunu kesinlikle Mazda 3 kazanırdı. Üstelik de bunu hem hb (açık ara) hem de sedan (biraz benden torpilli) versiyonuyla yapardı. Kabini dış tasarımına göre biraz sönük kalsa da yeni Mazda 3 görsel açıdan hemen herkesin beğenisini kazanacak bir otomobil. Şahsen sedanları daha çok severim ama aracın hatchback versiyonunun biraz daha yakışıklı olduğunu da itiraf etmeliyim.
Dışına göre sönük kaldığını düşündüğüm kabinde ise hem stil hem de kullanışlılık açısından en çok göze çarpan şey Mercedes A serisinde de kullanılan ancak Mazda 3'tekinin kesinlikle daha başarılı olduğu infotainment ekranı. Aslında çok çirkin görünmüyor ancak bu ekran kesinlikle kapatılabilmeli ya da içine girebileceği bir yuvası olmalıydı. Çözünürlüğü çok çok iyi olan ve araçta neredeyse tablet varmışçasına bir izlenim uyandıran dokunmatik ekranın kullanımı oldukça kolay. Hareket halindeyken dokunmatik özelliğinin güvenlik gerekçesiyle disable olması her ne kadar can sıksa da vites topuzunun arkasındaki kumanda butonları bu eksiği rahatlıkla kapatabilecek kalitede ve oldukça kullanışlı. Bu ekranla ilgili en büyük saçmalıksa (aslında bunu hangi başlık altına yazmam gerektiğine emin değilim) radyonun (veya o an çalmakta olduğunuz her neyse) kesinlikle tam olarak kapatılamıyor olması. Ancak ve ancak sesini ve ekranı tamamen kapatabiliyorsunuz ama ekran açıksa siz mute tuşuna basmadıkça çalmaya devam ediyor. Bunu engellemek için çalma ekranından cd yokken cd seçilebilir fakat Mazda mühendislerinin radyo için kapatma butonunu unutması gerçekten çok saçma olmuş. Bunun bir güncelleme ile giderilebileceğini düşünüyorum.

Sürüş Keyfi ve Performans
1.5 lt'lik bir motordan performans beklemek imkansız ama gücü ölçüsünde alıcısını memnun etmeye yakın bir araç. Performans önceliği olanlar özellikle aracın otomatik vitesli versiyonundan pek de haz etmeyeceklerdir zira araçta kullanılan otomatik vites siz ne yaparsanız yapın ilk 3 viteste kendi belirlediği aheste hızın dışına çıkmamaya kararlı gözüküyor. 4-5-6'ıncı viteslerde ise biraz daha agresifleşen sürüş kullanıcısının ihtiyaçlarına daha yerinde cevaplar veriyor. Bu performans eksikliğine rağmen aracın sürüş keyfi oldukça yerinde. Şaşırtıcı derecede eğlenceli olan araç spor/konfor ikileminde spora yakın duran süspansiyonları, kullanıcısını daima sürüşün içinde hissettiren ama yormayan direksiyonu, sizi gösterge panelinden kurtaran head up display ekranı ile söz konusu sürüş keyfi olduğunda kesinlikle sınıfının en iyi araçlarından birisi. Yaklaşık 100 km kadar kullandığım aracın her anından keyif aldığımı belirtmeliyim.

Konfor
Sanıyorum Mazda mühendisleri agresif ve oldukça sportif çizgiler taşıyan aracın müşterilerinin pek de konfor istemeyeceğini düşünmüş olmalılar ki bu konuda biraz tembellik etmişler. Aslında tümüyle konforsuz olduğunu iddia etmek araca biraz haksızlık olur ancak aracın hem yol hem de motor sesi yalıtımı beklentilerin biraz altında kalıyor. Sportif hissiyatı artırmak için özellikle içeriye ses alınması için çalışılmış izlenimi uyandıran egzos sesi yüksek hızlarda ve yokuşlarda can sıkıcı olabiliyor. Yukarıda da bahsettiğim head up ekran, sorunsuz çalışan ve vites geçişlerini hissettirmeyen otomatik şanzıman, direksiyonun arkasına eklenmiş ve aracı manuel kullanmaya izin veren kulakçıklar, yeterince saran ve sınıfında nadiren rastlanan ısıtmalı sürücü ve ön yolcu koltuğu, yükseklik/derinlik ayarlı ve dokusu oldukça güzel direksiyon ise yeni Mazda 3'ün konfor konusunda öne çıkan artı özelliklerinden. Aracın Power donanımında araçla birlikte gelen Dunlop lastikler ise yumuşak sürüşü tercih eden kullanıcıların canını sıkabilirken önceliği dinamik sürüş olan alıcıları mest edebilir. Aracın süspansiyonları ise genel karakterine (spor) uygun bir şekilde biraz sert ayarlanmış ancak çok rahatsız edici değil. Bu sınıfta arkada bağımsız süspansiyonu tercih eden nadir modellerden olan Mazda 3 tasarım ve sürüş keyfi konusunda bonus puanları toplarken konfor konusunda bekleneni malesef veremiyor.
Araçta kullanılan malzeme kalitesi hem aracın selefinden hem de bu sınıftaki diğer araçların önemli bir kısmından fersah fersah ötede. Fakat bu kaliteli malzeme algısı aracın her noktasında aynı şekilde devam etmiyor. Fazla göz önünde olmayan noktalarda biraz ucuza kaçılmış izlenimi veren aracın her bir parçası özenli bir şekilde birleştirilmiş ve ortaya işçilik açısından başarılı bir sonuç çıkmış.

Kullanışlılık
Aracın biraz aceleye getirilmiş taraflarından birisi de kullanışlılık konusu. Oldukça küçük kalmış torpidosu en başta dikkat çeken eksiklerden birisi olurken kapı içlerindeki gözler de bu sınıf için yetersiz kalıyor. 419 lt'lik bagaj hacmi her ne kadar bence yeterli seviyedeyse de bu sınıf müşterileri içinde muhakkak eksik bulanlar da çıkacaktır.

Yakıt Tüketimi
Mazda; Skyactiv adını verdiği ve yakıt verimliliği konusunda geleneksel benzinli motorlardan çok daha iyi olduğunu iddia ettiği yeni motoruyla oldukça iddialı. Kağıt üstündeki veriler bir benzinli motor için şaşırtıcı derecede iyi ancak gerçek kullanımda o değerleri yakalamak zor görünüyor. Fabrika verileri şehir içi, şehir dışı, karma olarak sırasıyla 6.8, 4.8 ve 5.5 lt olan otomobilde bu rakamlar tam yakalanamasa bile şahsen şehir içinde yakalamanın çok zor olmayacağı 7.5 lt'nin oldukça başarılı bir sonuç olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan yakın motor hacmine sahip tüm benzinli rakiplerinden bir adım önde gözüken Mazda 3 kullanıcısını üzmeyecektir. Henüz LPG uyumu konusunda net bir bilgi bulunmayan aracın 2015'te gelecek 1.5 dizel üniteli versiyonunun yakıt tüketimi için henüz kesin bir bilgi mevcut değil.

Güvenlik/Güvenilirlik
Mazda 3 EuroNCAP testinden başarıyla 5 yıldızı kaparken aslında güvenlik donanımlarıyla da sınıfının başarılı araçlarından birisi. Şerit takip asistanı da bulunan aracın (sanırım çok beğendiğim için yine değinmeden geçemeyeceğim) sürüşü sadece yola odaklamak konusunda çok yardımcı olan head up ekranı, şehir içi acil fren desteği, tüm yolcular için yeterli hava yastıkları ilk akla gelen güvenlik donanımlarından.

Alınır mı? Kimler Almalı?
Aslında birisi bana doğrudan "2014 mazda 3 alınır mı?" diye sorsa "deli misin? yaında bile yatılır!" derim ancak malesef ülkemizin berbat vergi politikası sayesinde neredeyse ev fiyatı noktasına gelmiş araçların alınabilirliğini yorumlamak için birden farklı parametreyi gözden geçirmek ve çoğu zaman aşk/mantık ikileminden mantığı tercih etmek gerekiyor. Fakat Mazda 3 özellikle benzini tercih eden tüketiciler için fazla cep yakmayan Skyactiv motoru, aynı sınıf/aynı donanım seviyesindeki araçlar içindeki fiyatı ve her şeyden öte mantığı da darma duman eden tasarımıyla "alınır" cevabı daha kolay verilen bir araç. Elbette bu biraz beklentilerle de ilgili bir konu ama yolları bir sürü çirkin otomobille dolu yalnız ve güzel ülkemde isterim ki bu araç yollarda biraz daha fazla gözüksün, insanların "2. eli yok" bahanesi ortadan kalksın.

Fiyatı:
Testimizdeki Mazda 3 Power'ın liste fiyatı 73.100 tl.  Aracın diğer donanım fiyatları 55.000 tl ile 78.000 arasında değişiyor.

Artılar: Harikulade tasarım, dinamik ve eğlenceli sürüş, infotainment ekranı, düşük yakıt tüketimi, yol tutuş, sınıf standartlarının üstünde standart donanımlar
Eksiler: Sert süspansiyon, zayıf yalıtım

Son Testler

Kısa İnceleme: Fiat 500LKısa İnceleme: Fiat 500L
2013 Fiat 500L mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiModeKısa İnceleme: 2013 Toyota Corolla 1.4 D-4D Active MultiMode
Toyota'nın efsanevi modelinin yeni kasası mercek altında.

Kısa İnceleme: 2013 Renault CapturKısa İnceleme: 2013 Renault Captur
Küçük crossover sınıfına yeni bir soluk getiren Renault Captur mercek altında.

Kısa İnceleme: Ford KugaKısa İnceleme: Ford Kuga
Yeni (2013) Ford Kuga mercek altında.

Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6Kısa İnceleme: Yeni Mazda 6
Yeni Mazda6 mercek altında.

Kısa İnceleme: Seat IbizaKısa İnceleme: Seat Ibiza
Seat Ibiza test sürüşü.

Yorumlar


Güvenlik Kodu 

 

Hızlı İlan Arama

   

   

   

    Fotoğraflı

   

Yazın Yayınlayalım